W tym roku by³em na grzybobraniu samochodem i dowiedzia³em siê, ¿e mogê byæ ukarany za nieprawid³owe zbieranie grzybów?!
Rodzinne zbieranie grzybów (a tak¿e jagód, poziomek i innych owoców runa le¶nego) w lasach publicznych w Polsce jest co do zasady dozwolone, pod warunkiem przestrzegania przepisów – drogowych i z zakresu ochrony ¶rodowiska. Przede wszystkim kwestia wjazdu do lasu i parkowania – zgodnie z tre¶ci± art. 161 Kodeksu wykroczeñ, „kto, nie bêd±c do tego uprawniony albo bez zgody w³a¶ciciela lub posiadacza lasu, wje¿d¿a pojazdem silnikowym, zaprzêgowym lub motorowerem do nienale¿±cego do niego lasu w miejscu, w którym jest to niedozwolone, albo pozostawia taki pojazd w lesie w miejscu do tego nieprzeznaczonym, podlega karze grzywny” (taka grzywna mo¿e wynie¶æ od 20 do 5000 z³otych). Poruszaæ siê samochodem mo¿na tylko na drogach publicznych (i parkowaæ w miejscach oznaczonych jako parkingi) – wjazd do lasu drog± inn± ni¿ publiczna (le¶n±) mo¿e mieæ miejsce tylko wtedy, gdy jest ona odpowiednio oznaczona (inaczej nara¿a siê Pan na mandat ze strony stra¿y/ s³u¿by le¶nej). W przypadku naruszeñ zakazów obowi±zuj±cych w parkach narodowych, rezerwatach lub parkach krajobrazowych, obszarach chronionego krajobrazu czy obszarach Natura 2000 kary mog± byæ jeszcze wy¿sze (w³±cznie z kar± aresztu). Ponadto samo zbieranie grzybów te¿ musi byæ zgodne z prawem – wedle art. 163 Kodeksu wykroczeñ, „kto w lesie rozgarnia ¶ció³kê i niszczy grzyby lub grzybniê, podlega karze grzywny albo karze nagany”. Na³o¿ona mandatem grzywna za opisane zachowanie mo¿e wynie¶æ do 500 z³otych. Poza dbaniem o grzybniê trzeba te¿ patrzeæ, co siê chce zerwaæ. Rozporz±dzenie Ministra ¦rodowiska z dnia 9 pa¼dziernika 2004 r. „w sprawie ochrony gatunkowej grzybów” (Dz. U. z 2013 r., poz. 627 z pó¼n. zm.) zawiera listê grzybów chronionych przez prawo (np. borowik ¿ó³tobr±zowy – królewski), a tak¿e (w § 6) – w stosunku do dziko wystêpuj±cych grzybów nale¿±cych do gatunków objêtych ochron± ¶cis³± – wprowadza nastêpuj±ce zakazy: * umy¶lnego niszczenia, * umy¶lnego zrywania lub uszkadzania, * niszczenia ich siedlisk, * pozyskiwania lub zbioru, * przetrzymywania lub posiadania okazów gatunków, * zbywania, oferowania do sprzeda¿y, wymiany lub darowizny okazów gatunków, * wwo¿enia z zagranicy lub wywo¿enia poza granicê pañstwa okazów gatunków, * umy¶lnego przemieszczania w ¶rodowisku przyrodniczym, * umy¶lnego wprowadzania do ¶rodowiska przyrodniczego.
(sp)
· Napisane przez Administrator
dnia July 10 2020
1207 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".