Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.12.20] O karpi...
· [2024.12.20] Paradok...
· Na niedzielê 22 grud...
· [2024.12.20] Stracon...
· [2024.12.13] Na bole...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2020.06.26] COVID-19 a czesne za przedszkole
Posy³am moj± córkê do spo³ecznego przedszkola, za które samego czesnego p³acê kilkaset z³otych miesiêcznie. By³o ono zamkniête. Do tej pory nie otrzyma³am wiadomo¶ci, jak bêd± rozliczane op³aty za ten czas. Uwa¿am, ¿e skoro przedszkole nie ¶wiadczy us³ug (niewa¿ne dlaczego), to ja te¿ nie muszê p³aciæ czesnego. W umowie z przedszkolem nic na ten temat nie ma. Czy mogê nie p³aciæ czesnego?

Umowa zawierana miêdzy rodzicem a przedszkolem ma charakter wzajemny, co oznacza, ¿e obie jej strony zobowi±zuj± siê wzglêdem siebie do ¶wiadczeñ – placówka do opieki i ewentualnie nauczania, a rodzice do zap³aty. Ograniczenie dzia³alno¶ci placówki (a w zasadzie jej uniemo¿liwienie) ma charakter zewnêtrzny i obiektywny, gdy¿ wynika z powszechnie obowi±zuj±cego aktu prawnego (rozporz±dzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 marca 2020 r. „W sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu o¶wiaty w zwi±zku z zapobieganiem, przeciwdzia³aniem i zwalczaniem COVID-19”, Dz. U. z 11.03.2020 r., poz. 410 z pó¼n. zm.), zatem nie jest zawiniona przez w³a¶ciciela placówki. W tym miejscu warto przytoczyæ tre¶æ art. 495 par. 1 Kodeksu cywilnego, wedle której „je¿eli jedno ze ¶wiadczeñ wzajemnych sta³o siê niemo¿liwe wskutek okoliczno¶ci, za które ¿adna ze stron odpowiedzialno¶ci nie ponosi, strona, która mia³a to ¶wiadczenie spe³niæ, nie mo¿e ¿±daæ ¶wiadczenia wzajemnego, a w wypadku, gdy je ju¿ otrzyma³a, obowi±zana jest do zwrotu wed³ug przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu”. Zgodnie z tre¶ci± par. 2 ww. przepisu, „je¿eli ¶wiadczenie jednej ze stron sta³o siê niemo¿liwe tylko czê¶ciowo, strona ta traci prawo do odpowiedniej czê¶ci ¶wiadczenia wzajemnego. Jednak¿e druga strona mo¿e od umowy odst±piæ, je¿eli wykonanie czê¶ciowe nie mia³oby dla niej znaczenia ze wzglêdu na w³a¶ciwo¶ci zobowi±zania albo ze wzglêdu na zamierzony przez tê stronê cel umowy, wiadomy stronie, której ¶wiadczenie sta³o siê czê¶ciowo niemo¿liwe”. Podstawowym przedmiotem umowy z przedszkolem jest z regu³y stacjonarna, realna opieka nad dzieæmi w okre¶lonych dniach i godzinach, a nie zdalna edukacja. Sama pandemia oraz akty prawne ograniczaj±ce prowadzenie tej dzia³alno¶ci skutkuj± tym, ¿e ¶wiadczenie przez przedszkole powy¿szych us³ug jest niemo¿liwe co najmniej w tym podstawowym zakresie, jakiego oczekiwali rodzice. W zaistnia³ej sytuacji – w naszej ocenie – p³acenie za ¿³obek lub przedszkole, w którym nie mo¿na zostawiæ dziecka, jest bezpodstawne, aczkolwiek maj±c na uwadze szczególn± sytuacjê, zrozumia³e by³oby d±¿enie do zawarcia jakiego¶ porozumienia miêdzy w³a¶cicielem przedszkola a rodzicami. (sp)
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.07 30,005,134 unikalnych wizyt