W 1997 roku zmar³a moja matka, po której jedynymi spadkobiercami jeste¶my ja i moja siostra, a jedynym spadkiem jest budynek mieszkalny. Postanowi³y¶my wnie¶æ do s±du sprawê o nabycie spadku. Czy podatek od spadku bêdziemy musia³y zap³aciæ wed³ug przepisów, które obowi±zywa³y w roku 1997 r., czy obecnych?
Zgodnie z tre¶ci± art. 925 Kodeksu cywilnego, „spadkobierca nabywa spadek z chwil± otwarcia spadku”, przy czym wedle art. 924 k.c., „spadek otwiera siê z chwil± ¶mierci spadkodawcy”, zatem nabycie spadku w opisanej sytuacji nast±pi³o w 1997 roku. W zakresie podatku od spadku, do nabycia w³asno¶ci rzeczy lub praw maj±tkowych, które nast±pi³o przed dniem 1 stycznia 2007 r., zastosowanie znajd± przepisy ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. „O podatku od spadków i darowizn” (tekst jedn. Dz. U. z 2019 r., poz. 1813) w brzmieniu obowi±zuj±cym do dnia 31 grudnia 2006 r. (to wynika z tre¶ci art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. „O zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o podatku od czynno¶ci cywilnoprawnych” – Dz. U. z 2006 r., nr 222, poz. 1629 z pó¼n. zm.). W tym miejscu trzeba koniecznie zaznaczyæ, ¿e w przypadku stwierdzenia nabycia spadku na podstawie postanowienia s±du (które jedynie potwierdza fakt nabycia tego spadku) obowi±zek podatkowy w podatku od spadku powstaje z dniem uprawomocnienia siê ww. postanowienia (art. 6 ust. 4 ustawy). Powy¿sze oznacza, ¿e nie bêd± Pañstwo zwolnieni z tego podatku tak jak osoby, które naby³y spadek po 31 grudnia 2006 roku, jednak zastosowanie znajd± inne, obowi±zuj±ce w chwili powstania obowi±zku podatkowego przepisy ustawy o podatku od spadku i darowizn. Przyjêcie takiego rozwi±zania daje Pañstwu mo¿liwo¶æ np. skorzystania ze zwolnienia z ww. podatku wskazanego w art. 16 ww. ustawy (tzw. ulga mieszkaniowa), je¶li oczywi¶cie spe³niacie ku temu warunki. W terminie miesi±ca od dnia uprawomocnienia siê postanowienia s±du musz± Pañstwo z³o¿yæ do urzêdu skarbowego zeznanie podatkowe (druk SD-3), na podstawie którego fiskus wyda decyzjê o wymiarze podatku, traktuj±c Pañstwa jak osoby wskazane w art. 14 ust. 3 pkt 1 ww. ustawy (czyli zaliczane do I grupy podatkowej).
(sp)
· Napisane przez Administrator
dnia May 29 2020
1159 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".