Ojciec mojej mamy zosta³ zabity przez pêdz±cego z nadmiern± prêdko¶ci± kierowcê, który po wypadku uciek³ do Chicago, wcze¶niej nie bêd±c zatrzymany przez policjê na przes³uchanie lub rozprawê. Po pogrzebie moja mama prosi³a o dokumenty z wypadku, ale jej odmówiono. Czy bez rozprawy/przes³uchania mo¿na wypu¶ciæ zabójcê – sprawcê wypadku, by móg³ uciec z Polski? Czy prokuratura/policja mog± odmówiæ rodzinie ofiary wydania dokumentów z wypadku? Po jakim czasie przedawnia siê wina zabójcy?
Odpowied¼ na pierwsze pytanie jest niemo¿liwa, choæby z tego powodu, ¿e nie wiemy, co dzia³o siê bezpo¶rednio po wypadku i w najbli¿szym czasie pó¼niej. Mo¿liwe, ¿e sprawca wypadku, je¿eli nie zosta³ z³apany na gor±cym uczynku, niezw³ocznie podj±³ kroki skutkuj±ce opuszczeniem Polski, zanim jeszcze organy ¶cigania zd±¿y³y zareagowaæ. Odno¶nie do kwestii udostêpnienia akt, to na etapie postêpowania przygotowawczego (czyli prowadzonego przez policjê/prokuraturê) zgodnie z tre¶ci± art. 156 par. 5 k.p.k., „je¿eli nie zachodzi potrzeba zabezpieczenia prawid³owego toku postêpowania lub ochrony wa¿nego interesu pañstwa, w toku postêpowania przygotowawczego stronom, obroñcom, pe³nomocnikom i przedstawicielom ustawowym udostêpnia siê akta, umo¿liwia sporz±dzanie odpisów lub kopii oraz wydaje odp³atnie uwierzytelnione odpisy lub kopie; prawo to przys³uguje stronom tak¿e po zakoñczeniu postepowania przygotowawczego (…). W wypadku odmowy udostêpnienia akt pokrzywdzonemu na jego wniosek nale¿y poinformowaæ go o mo¿liwo¶ci udostêpnienia mu akt w pó¼niejszym terminie (…)”. Wedle art. 159 k.p.k., „na odmowê udostêpnienia akt w postêpowaniu przygotowawczym przys³uguje stronom za¿alenie; na zarz±dzenie prokuratora za¿alenie przys³uguje do s±du”. Co do kwestii przedawnienia, to wszystko zale¿y od kwalifikacji prawnej czynu. Zgodnie z tre¶ci± art. 101 par. 1 Kodeksu karnego, „Karalno¶æ przestêpstwa ustaje, je¿eli od czasu jego pope³nienia up³ynê³o lat: 1) 30 – gdy czyn stanowi zbrodniê zabójstwa; 2) 20 – gdy czyn stanowi inn± zbrodniê; 2a) 15 – gdy czyn stanowi wystêpek zagro¿ony kar± pozbawienia wolno¶ci przekraczaj±c± 5 lat; 3) 10 – gdy czyn stanowi wystêpek zagro¿ony kar± pozbawienia wolno¶ci przekraczaj±c± 3 lata; 4) 5 – gdy chodzi o pozosta³e wystêpki”. Na podstawie art. 102 k.k., „je¿eli w okresie, o którym mowa w art. 101, wszczêto postêpowanie, karalno¶æ przestêpstw okre¶lonych w art. 101 par. 1 ustaje z up³ywem 10 lat, a w pozosta³ych wypadkach – z up³ywem 5 lat od zakoñczenia tego okresu”. (sp)
· Napisane przez Administrator
dnia February 28 2020
1177 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".