Jedna z naszych s±siadek nigdy nie p³aci zaliczki w takiej wysoko¶ci, jaka zosta³a uchwalona przez wspólnotê. Wnosi op³aty wed³ug w³asnych wyliczeñ, bo ona – jak twierdzi – oblicza wydatki dok³adniej, oszczêdniej. Poniewa¿ zawsze s± to kwoty mniejsze od nale¿nych, od lat ro¶nie jej zad³u¿enie wobec wspólnoty. Uzbiera³o siê ju¿ kilka tysiêcy. Chcemy to uporz±dkowaæ, ale na odzyskanie ca³o¶ci chyba jest ju¿ za pó¼no z powodu przedawnienia.
Generalnie d³ug przedawnia siê po dziesiêciu latach. Ale nie dotyczy to ¶wiadczeñ okresowych, takich jak zaliczka na utrzymanie mieszkania albo czynsz. Te nale¿no¶ci przedawniaj± siê po trzech latach. Bieg przedawnienia mo¿na przerwaæ przez ka¿d± czynno¶æ przed s±dem lub organem powo³anym do rozpoznawania sprawy lub egzekwowania roszczenia. Po ka¿dym przerwaniu przedawnienie biegnie od nowa. Bieg przedawnienia przerywa tak¿e uznanie d³ugu przez d³u¿nika, który skorzysta z propozycji na przyk³ad firmy windykacyjnej roz³o¿enia zaleg³o¶ci na raty, albo wp³acenia nawet minimalnej kwoty. Po otrzymaniu s±dowego nakazu zap³aty d³u¿nik mo¿e z³o¿yæ sprzeciw. Nakaz zap³aty, tak¿e z e-s±du, jest dorêczany pozwanemu wraz z prawem i pouczeniem, jak sk³adaæ sprzeciw. W sprzeciwie zaznacza siê, ¿e roszczenie siê przedawni³o. Je¶li nakaz zap³aty uprawomocni siê, to d³ug niesp³acony przedawnia siê dopiero po 10 latach. To przedawnienie mo¿na przerwaæ z kolei uzyskaniem klauzuli wykonalno¶ci czy wszczêciem egzekucji.
(sp)
· Napisane przez Administrator
dnia May 25 2018
1414 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".