Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.12.20] O karpi...
· [2024.12.20] Paradok...
· Na niedzielê 22 grud...
· [2024.12.20] Stracon...
· [2024.12.13] Na bole...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2018.05.11] Przegl±dy wentylacji
W naszym budynku nie ma jeszcze gazu, korzystamy z butli gazowych. Czy nas te¿ obowi±zuj± przegl±dy przewodów kominowych (tak¿e wentylacyjnych)?

Prawo budowlane mówi, ¿e obiekty budowlane powinny byæ poddawane przez w³a¶ciciela lub zarz±dcê kontroli okresowej, co najmniej raz w roku, polegaj±cej na sprawdzeniu stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych). Szczegó³y przegl±dów wymaganych przez prawo budowlane reguluje wydane na jego podstawie rozporz±dzenia ministra spraw wewnêtrznych i administracji w sprawie warunków technicznych u¿ytkowania budynków mieszkalnych. W rozdziale 6 "U¿ytkowanie instalacji i urz±dzeñ wentylacyjnych" zawiera ono m.in. nastêpuj±ce wymagania. W okresie u¿ytkowania instalacji i urz±dzeñ, nale¿y zapewniaæ: 1) pe³n± dro¿no¶æ i szczelno¶æ przewodów i urz±dzeñ, 2) utrzymanie pe³nego wymaganego przekroju kratek wentylacyjnych. Niezale¿nie od tego, czy w budynku znajduj± siê instalacje gazowe, czy te¿ nie, okresowa kontrola przewodów wentylacyjnych ma za zadanie stwierdzenie, czy w budynku i w poszczególnych lokalach spe³nione s± zawarte w rozporz±dzeniu wymagania. Dobre funkcjonowanie wentylacji z uwzglêdnieniem dop³ywu ¶wie¿ego powietrza ma zapewniæ nie tylko odprowadzenie spalin i innych szkodliwych gazów, lecz tak¿e odprowadzenie nadmiaru pary wodnej. Jest to szczególnie istotne, gdy w lokalu s± szczelne okna bez automatycznych nawiewników. Niestety, mieszkañcy, d±¿±c do oszczêdno¶ci energii, zamykaj± szczelnie okna, co w rezultacie powoduje zastopowanie dop³ywu powietrza i zawilgocenie lokali, a w konsekwencji rozwój grzybów. Ma to negatywny wp³yw nie tylko na substancjê budynku (w tym nieruchomo¶ci wspólnej), ale przede wszystkim na zdrowie mieszkañców. Instalacja gazu p³ynnego to uk³ad przewodów gazowych z armatur±, wyposa¿eniem i urz±dzeniami gazowymi, zasilany ze ¼ród³a gazu p³ynnego. Pocz±tkiem instalacji zasilanej z pojedynczej butli gazowej jest miejsce po³±czenia reduktora z króæcem zaworu na butli. Instalacja gazu p³ynnego mo¿e wykazywaæ nieszczelno¶ci, a ulatniaj±cy siê propan-butan wp³ywa niekorzystnie na zdrowie mieszkañców. Ponadto stwarza on niebezpieczeñstwo wybuchu i po¿aru. Zagro¿enie wybuchem i po¿arem wystêpuje nie tylko w lokalu, w którym instalacja nie jest wystarczaj±co szczelna, lecz dotyczy tak¿e lokali s±siaduj±cych.
(sp)
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.07 30,008,676 unikalnych wizyt