W naszej wspólnocie przyjêto zasadê, ¿e p³acimy zaliczki nie tylko od mieszkañ, ale i od piwnic. Czy jest to zgodne z prawem?
To zale¿y od zapisu w aktach notarialnych. Je¿eli powierzchnia piwnicy (czy innych pomieszczeñ przynale¿nych) zosta³a uwzglêdniona przy okre¶laniu udzia³ów, a zaliczkê ustalamy przecie¿ od udzia³ów, to p³acimy równie¿ od ca³o¶ci udzia³u w nieruchomo¶ci wspólnej. Jest to sytuacja, która mówi o tym, ¿e piwnica (lub gara¿), jest pomieszczeniem przynale¿nym do mieszkania i stanowi w³asno¶æ danej osoby. Sprzedaj±c swój lokal mieszkalny, w³a¶ciciel sprzedaje równie¿ owe pomieszczenia przynale¿ne. Natomiast je¶li powierzchnia piwnicy (u¿ytkowanej przez w³a¶ciciela mieszkania) nie jest wliczona do udzia³u, to znaczy, ¿e w³a¶ciciel nie kupi³ jej. Stanowi ona nieruchomo¶æ wspóln±. W³ada ni± wspólnota. Wspólnota najczê¶ciej nie ustala czynszu od piwnic, zw³aszcza w przypadku mniej wiêcej równych powierzchni pomieszczeñ piwnicznych i wówczas, gdy liczba piwnic jest wystarczaj±ca liczba. Ale gdy dochodzi do konfliktów z powodu braku piwnic (lub np. gara¿y) czy du¿ych ró¿nic w powierzchni, to wspólnota mo¿e podj±æ uchwa³ê o dzier¿awieniu tych wspólnych powierzchni za odp³atno¶ci± i ustaliæ wysoko¶æ op³aty, która bêdzie stanowi³a przychód wspólnoty przeznaczony na utrzymanie nieruchomo¶ci wspólnej.
(sp)
· Napisane przez Administrator
dnia December 16 2017
1258 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".