Na zebrania wspólnoty, je¿eli postêpowania spadkowego nie przeprowadzono, to zapraszani s± potencjalni spadkobiercy. Czy podjête uchwa³y, za którymi g³osowa³y owe osoby, s± wa¿ne?
Zgodnie z art. 23 ust. 2 ustawy o w³asno¶ci lokali uchwa³y zapadaj± wiêkszo¶ci± g³osów w³a¶cicieli lokali, liczon± wed³ug wielko¶ci udzia³ów, chyba ¿e w umowie lub w uchwale podjêtej w tym trybie postanowiono, ¿e w okre¶lonej sprawie na ka¿dego w³a¶ciciela przypada jeden g³os. Zasadê tê w niektórych przypadkach nale¿y jednak uszczegó³owiæ. W przypadku wspó³w³asno¶ci ma³¿eñskiej przyjmuje siê, ¿e g³osuje jeden z ma³¿onków ³±cznym udzia³em przypadaj±cym na dany lokal. Je¿eli g³osowanie prowadzone jest zgodnie z zasad±, ¿e ka¿demu w³a¶cicielowi przypada jeden g³os, przyjmuje siê, ¿e g³osuje tylko jeden z ma³¿onków, czyli ¿e ma³¿eñstwu przypada jeden g³os. W przypadku wspó³w³asno¶ci lokalu na innych zasadach, np. w wyniku spadkobrania, ka¿dy ze wspó³w³a¶cicieli g³osuje "swoim udzia³em". Np. je¿eli na lokal przypada udzia³ równy 4 proc., a po ¶mierci jednego ze wspó³w³a¶cicieli lokalu, np. mê¿a, dziedzicz± ¿ona i syn, to (przy dziedziczeniu ustawowym) ¿onie przys³uguje 75 proc. praw do lokalu, za¶ synowi 25 proc., czyli udzia³ matki w nieruchomo¶ci wspólnej wynosi 3 proc., za¶ udzia³ syna 1 proc. Tak± te¿ si³ê g³osów mieæ bêd± przy g³osowaniu udzia³ami. W przypadku g³osowania zgodnie z zasad±, ¿e ka¿demu w³a¶cicielowi przypada jeden g³os, ka¿dy ze wspó³w³a¶cicieli lokalu dysponuje jednym g³osem (jak gdyby lokal sk³ada³ siê z dwu lokali cz±stkowych).
(sp)
· Napisane przez Administrator
dnia October 07 2017
1186 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".