Brak uregulowañ spadkowych wystêpuje czêsto z ró¿nych powodów, a to blokuje wykonanie woli wiêkszo¶ci. S±dzê, ¿e istnieje jakie¶ rozwi±zanie prawne tego problemu.
Zgodnie z art. 24 ustawy o w³asno¶ci lokali w razie braku zgody wymaganej wiêkszo¶ci w³a¶cicieli lokali zarz±d lub zarz±dca, któremu zarz±d nieruchomo¶ci± wspóln± powierzono w sposób okre¶lony w art. 18 ust. 1, mo¿e ¿±daæ rozstrzygniêcia przez s±d, który orzeknie maj±c na wzglêdzie cel zamierzonej czynno¶ci oraz interesy wszystkich w³a¶cicieli. Sprawê s±d rozpoznaje w postêpowaniu nieprocesowym. A zatem, je¿eli brak uregulowañ spadkowych i d³ugotrwa³a nieobecno¶æ du¿ej czê¶ci w³a¶cicieli (co w du¿ej wspólnocie jest mo¿e ma³o prawdopodobne, ale nie wykluczone) umo¿liwiaj± podjêcie istotnych uchwa³, mo¿na celem podjêcia prawomocnej uchwa³y, skorzystaæ z drogi s±dowej. Podobnie uregulowane s± sprawy w kodeksie cywilnym, zgodnie z którym podejmowane s± decyzje w "ma³ej" wspólnocie. Art. 199 k.c. stanowi: "Do rozporz±dzania rzecz± wspóln± oraz do innych czynno¶ci, które przekraczaj± zakres zwyk³ego zarz±du, potrzebna jest zgoda wszystkich wspó³w³a¶cicieli. W braku takiej zgody wspó³w³a¶ciciele, których udzia³y wynosz± co najmniej po³owê, mog± ¿±daæ rozstrzygniêcia przez s±d, który orzeknie maj±c na wzglêdzie cel zamierzonej czynno¶ci oraz interesy wszystkich wspó³w³a¶cicieli".
(sp)
· Napisane przez Administrator
dnia September 03 2017
1254 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".