Jak post±piæ w przypadku, gdy kilku w³a¶cicieli wymieni³o piony na w³asny koszt bez uprzedniej zgody zarz±du, a teraz nie chce partycypowaæ w kosztach wymiany pozosta³ych pionów?
Zdarzaj± siê sytuacje, gdy w³a¶ciciel, dokonuj±c remontu we w³asnym lokalu, chcia³by mieæ pewno¶æ, ¿e w przypadku remontu fragmentu nieruchomo¶ci wspólnej nie bêd± zdemontowane niedawno wykonywane ok³adziny, posadzki lub inne elementy w mieszkaniu. Oczywi¶cie najlepiej jest, je¿eli zasady postêpowania w takich przypadkach s± wcze¶niej ustalone. Znajomo¶æ zasad, choæby nawet mniej korzystnych dla jednej ze stron, prowadzi do bezkonfliktowego rozwi±zywania problemów w przysz³o¶ci. Je¿eli te zasady nie zosta³y wcze¶niej ustalone, pozostaje je ustaliæ obecnie i przestrzegaæ ich w równym stopniu w stosunku do prac ju¿ wykonanych, jak i do prac wykonywanych w przysz³o¶ci. Za podstawê tych ustaleñ mo¿na przyj±æ nastêpuj±ce zasady: * indywidualny w³a¶ciciel lokalu ma prawo dokonania remontu fragmentu nieruchomo¶ci wspólnej (np. przebiegaj±cego przez jego mieszkanie pionu) po uzgodnieniu z zarz±dem wspólnoty zakresu remontu (w tym przekrojów i materia³u wymienionych elementów) oraz terminu prac; * poniesione przez w³a¶ciciela koszty zostan± zrefundowane wówczas, gdy tego typu prace bêd± wykonywane zgodnie z przyjêtym planem gospodarczym w pozosta³ej czê¶ci budynku; * zwrot kosztów dokonany zostanie w wysoko¶ci równej zmniejszeniu kosztów przy realizacji prac, tj. wed³ug stawek stosowanych przy realizacji remontu na zlecenie wspólnoty; * refundacja powinna nast±piæ w terminie zbli¿onym do terminu zap³aty za fakturê wykonawcy remontu lub wkrótce po tym terminie. (sp)
· Napisane przez Administrator
dnia June 30 2017
1323 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".