[2017.04.28] Spór o wyższą zaliczkę od lokali użytkowych
Na parterze naszego budynku są lokale użytkowe, w których właściciele lub najemcy prowadzą działalność gospodarczą. Niedawno jako zarząd zebraliśmy podpisy pod uchwałą podnoszącą zaliczkę dla tych lokali, bo – jak wyliczyliśmy – koszty dla wspólnoty od tych lokali są większe niż od mieszkań. Uchwała dopiero co weszła w życie, a już otrzymaliśmy zawiadomienie z sądu, że został wyznaczony termin rozprawy z powodu jej zaskarżenia. Czy może być tak, że wspólnota przegra, chociaż my wszystko mamy wyliczone dokładnie?
Sąd przyjrzy się tym wyliczeniom i oceni, czy podwyższona stawka zaliczki jest uzasadniona. Sądy obecnie trzymają się tej zasady. Jeden z sądów apelacyjnych uchylił kiedyś uchwałę wspólnoty mieszkaniowej, podwyższającą właścicielowi lokali użytkowych opłatę na koszty utrzymania nieruchomości wspólnej. W jednym z lokali użytkowych znajduje się restauracja. Gmina, jako właściciel lokalu, zaskarżyła uchwałę, która dwukrotnie podniosła miesięczną stawkę dla tego lokum. Zdaniem gminy, wspólnota nie dowiodła zasadności podwyżki. Sąd I instancji oddalił pozew miasta, ale sąd apelacyjny zmienił ten wyrok. Uzasadnienie? Wspólnota nie wykazała wyliczenia, że podwyżka jest uzasadniona, a zgodnie z art. 6 kodeksu cywilnego powinna przedstawić szczegółowe wyliczenia, udowadniające, że wspólnota ponosi dodatkowe koszty. Ogólne wskazania, że trzeba częściej przeglądać szyby wentylacyjne, strącać sople, naprawiać instalację nie mogą zastąpić dokładnej kalkulacji.
(sp)
· Napisane przez Administrator
dnia April 28 2017
1186 czytań ·
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".