Wkrótce wyje¿d¿am za granicê, wiêc do zajmowania siê moim mieszkaniem chcê upowa¿niæ mamê, która mieszka na drugim krañcu miasta. Jakie pe³nomocnictwo powinienem wystawiæ, ¿eby mama mog³a g³osowaæ na zebraniu wspólnoty? Zaznaczam, ¿e ma to byæ pe³nomocnictwo sporz±dzone przez notariusza.
W³a¶ciciel mieszkania mo¿e udzieliæ pe³nomocnictwa dowolnej osobie, nie musi ona byæ cz³onkiem danej wspólnoty, ani cz³onkiem rodziny. Pe³nomocnik mo¿e zastêpowaæ mocodawcê we wszystkich sprawach, do których zosta³ upowa¿niony. Mo¿e wiêc braæ czynny udzia³ w zebraniach wspólnoty oraz w g³osowaniach nad uchwa³ami podejmowanymi zarówno podczas zebrañ, jak i w trybie indywidualnego zbierania g³osów. Jednak zgodnie z art. 98 kodeksu cywilnego do czynno¶ci przekraczaj±cych zakres zwyk³ego zarz±du potrzebne jest pe³nomocnictwo okre¶laj±ce ich rodzaj. Nale¿y podkre¶liæ jeszcze jedno wymaganie kodeksu cywilnego. W art. 99 § 1 stanowi on, ¿e je¿eli do wa¿no¶ci czynno¶ci prawnej potrzebna jest szczególna forma (tzw. akt notarialny) to pe³nomocnictwo do dokonania tej czynno¶ci powinno byæ udzielone w tej samej formie (czyli powinno byæ sporz±dzone przez notariusza). Pe³nomocnika mo¿emy upowa¿niæ do g³osowania nad uchwa³ami w sprawach: 1. Ustalenia wynagrodzenia zarz±du; 2. Przyjêcia planów gospodarczych; 3. Ustalenia wysoko¶ci zaliczek i innych op³at na pokrycie kosztów zarz±du nieruchomo¶ci± wspóln±; 4. Zmiany przeznaczenia czê¶ci nieruchomo¶ci wspólnej; 5. Udzielenia zgody na nadbudowê lub przebudowê nieruchomo¶ci wspólnej, na ustanowienie odrêbnej w³asno¶ci lokalu powsta³ego w nastêpstwie nadbudowy lub przebudowy i rozporz±dzenie tym lokalem oraz na zmianê wysoko¶ci udzia³ów w nastêpstwie powstania odrêbnej w³asno¶ci lokalu; 6. Udzielenia zgody na zmianê wysoko¶ci udzia³ów we wspó³w³asno¶ci nieruchomo¶ci wspólnej; 7. Dokonania podzia³u nieruchomo¶ci wspólnej; 8. Nabycia nieruchomo¶ci; 9. Wytoczenia powództwa, o którym mowa w art. 16 ustawy o w³asno¶ci lokali; 10. Ustalenia, w wypadkach nieuregulowanych przepisami, czê¶ci kosztów zwi±zanych z eksploatacj± urz±dzeñ lub czê¶ci budynku s³u¿±cych zarówno do u¿ytku poszczególnych w³a¶cicieli lokali, jak i do wspólnego u¿ytku w³a¶cicieli co najmniej dwóch lokali, które zaliczane bêd± do kosztów zarz±du nieruchomo¶ci± wspóln±; 11. Udzielenia zgody na podzia³ nieruchomo¶ci gruntowej zabudowanej wiêcej ni¿ jednym budynkiem mieszkalnym i zwi±zane z tym zmiany udzia³ów w nieruchomo¶ci wspólnej oraz ustalenie wysoko¶ci udzia³ów w nowo powsta³ych, odrêbnych nieruchomo¶ciach wspólnych; 12. Okre¶lenia zakresu i sposobu prowadzenia przez zarz±d ewidencji pozaksiêgowej kosztów zarz±du nieruchomo¶ci± wspóln±, zaliczek uiszczanych na pokrycie tych kosztów, a tak¿e rozliczeñ z innych tytu³ów na rzecz nieruchomo¶ci wspólnej; 13. Po³±czenia dwóch lokali stanowi±cych odrêbne nieruchomo¶ci w jedn± nieruchomo¶æ lub podzia³u lokalu; 14. Przyjmowania przedk³adanych do akceptacji sprawozdañ zarz±du i udzielania zarz±dowi absolutorium; a tak¿e w innych sprawach, o których w³a¶ciciele lokali decyduj± w formie uchwa³. Pe³nomocnictwo jest wa¿ne do odwo³ania.
(sp)
· Napisane przez Administrator
dnia December 09 2016
1255 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".