Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.12.20] O karpi...
· [2024.12.20] Paradok...
· Na niedzielê 22 grud...
· [2024.12.20] Stracon...
· [2024.12.13] Na bole...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2016.05.25] G³osowanie ma³¿onków po nowelizacji u.w.l.
Nawi±zuj±c do nowelizacji z 12.06.2015 r. ustawy o w³asno¶ci lokali, mamy pytanie co do udzia³u we w³asno¶ci lokalu mieszkalnego. Przy sprawach spadkowych jasno jest napisane w dziale II ksiêgi wieczystej jaki udzia³ przypada w³a¶cicielom (spadkobiercom) np. Kowalska Anna 1/ 3, Kowalski Marek 1/ 3, Marecki Marek 1/ 3. W przypadku w³asno¶ci ustawowej maj±tkowej ma³¿eñskiej na tej samej li¶cie udzia³ów w prawie jest napisane (nazwisko przyk³adowe): Kowalska Monika 1/ 1, Kowalski Jan 1/ 1. Nasze pytanie brzmi: jak w przypadku w³asno¶ci ustawowej maj±tkowej ma³¿eñskiej liczymy udzia³y, je¿eli stosunek obydwu ma³¿onków do ca³ej nieruchomo¶ci jest 100 proc.? Czy w³asno¶æ ustawowa maj±tku ma³¿eñskiego odgórnie zak³ada, ¿e jest to 50 proc. udzia³u w nieruchomo¶ci ka¿dego z ma³¿onków? Je¿eli tak, to wtedy zapis by³by: Kowalska Monika 1/ 2, Kowalski Jan 1/ 2. Prosimy o odpowied¼, jak liczymy g³osy w podejmowaniu uchwa³ w przypadku w³asno¶ci ustawowej maj±tkowej ma³¿eñskiej, gdzie zapis udzia³ów obydwu ma³¿onków do lokalu mieszkalnego jest 1/ 1.

Zapis Kowalska Monika 1/ 1, Kowalski Jan 1/ 1 jest to tylko kwestia techniczna – kwestia notacji. ¦wiadczy jedynie o tym, ¿e zgodnie z zasadami wspólnoty maj±tkowej ma³¿eñskiej ka¿dy ze wspó³ma³¿onków ma prawo dysponowania ca³ym lokalem i ka¿dy z nich jest odpowiedzialny za ca³y lokal. W praktyce oznacza to, ¿e np. obowi±zek zap³acenia podatku od nieruchomo¶ci obci±¿a zarówno jednego, jak i drugiego ma³¿onka w ca³o¶ci (ale zap³ata przez jednego z nich oznacza uregulowanie nale¿no¶ci w pe³ni). Natomiast w przypadku dziedziczenia po ¶mierci jednego z ma³¿onków przyjmuje siê, ¿e maj±tek wspólny nale¿a³ w po³owie do jednego, w po³owie za¶ do drugiego z ma³¿onków. W konsekwencji, do masy spadkowej wchodzi jedynie po³owa maj±tku wspólnego. W przypadku wspólnot mieszkaniowych wspólnota maj±tkowa ma³¿eñska ma znaczenie przy g³osowaniu uchwa³. Przy g³osowaniu ka¿dy z ma³¿onków (ale oczywi¶cie tylko jeden z nich) ma prawo dysponowania pe³nym, zwi±zanym z lokalem, udzia³em we wspó³w³asno¶ci nieruchomo¶ci wspólnej. Ma to szczególne znaczenie wówczas, gdy g³osowanie odbywa siê zgodnie z zasad±, ¿e ka¿demu w³a¶cicielowi przys³uguje jeden g³os. W przypadku wspólnoty maj±tkowej ma³¿eñskiej obydwoje ma³¿onkowie traktowani s± jako jeden w³a¶ciciel, a nie dwoje wspó³w³a¶cicieli lokalu.
(sp)
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.06 30,012,593 unikalnych wizyt