Czy wspólnota, która do tej pory nie ma wydatków z funduszu remontowego na typowe remonty, gdy¿ budynek jest nowy, mo¿e przeznaczyæ niewielk± kwotê z tego funduszu na przyk³ad na wynajêcie profesjonalnej firmy myj±cej okna klatkowe z zewnêtrznej strony, (okna nie uchylaj± siê, wiêc nie da siê ich umyæ od wewn±trz).
Nie ma ¿adnych przeszkód, aby zgromadzony fundusz by³ wykorzystywany na cele inne ni¿ remontowe. Nie istniej± tu ograniczenia prawne (ustawowe) – ustawa nie nakazuje nawet tworzenia wyodrêbnionego funduszu remontowego. Mówi ona jedynie o kosztach zarz±du nieruchomo¶ci± wspóln±, do których zalicza m.in. wydatki na remonty i bie¿±c± konserwacjê (nie dziel±c ich). Nale¿y jednak pamiêtaæ, ¿e wszelkie wydatki (oczywi¶cie poza kosztami usuwania awarii) powinny byæ zaplanowane w uchwalonym planie gospodarczym. Ponadto ¶rodki gromadzone na cele remontowe, pochodz±ce zarówno z zaliczek wp³acanych przez w³a¶cicieli lokali, jak i z innych ¼róde³ (po¿ytki, dotacje i in.) powinny przeciêtnie w skali roku wynosiæ 0,6 proc. warto¶ci odtworzeniowej budynku. W skali miesiêcznej jest to wiêc 0,05 proc., czyli 0,5 z³ od ka¿dego 1000 z³ warto¶ci budynku (lub ka¿dego m kw.). ¦rodki wydane w jednym okresie, powoduj±ce obni¿enie efektywnego funduszu remontowego do wysoko¶ci poni¿ej wskazanej warto¶ci, powinny wiêc zostaæ zrekompensowane w innym okresie.
(sp)
· Napisane przez Administrator
dnia February 05 2016
1313 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".