W uchwale wspólnoty znalaz³ siê punkt: "Zarz±d/Zarz±dca mo¿e przeprowadziæ drobne prace remontowe dysponuj±c ¶rodkami funduszu remontowego w przypadku, gdy warto¶æ robót nie przekracza 1000 z³ netto". Czy mogê tak± uchwa³ê zaskar¿yæ, gdy¿ wed³ug niej zarz±d i zarz±dca maj± w sumie nieograniczony dostêp do pieniêdzy z tego funduszu (kilka faktur do tysi±ca z³)?
Uchwa³ê nale¿y oceniaæ pod dwoma wzglêdami: formalnym i merytorycznym. Z formalnego punktu widzenia uchwa³a ma szereg b³êdów, a mianowicie: 1. Zawarcie dwu ró¿nych uchwa³ w jednej (o czym pisze czytelnik); 2. Upowa¿nienie zarz±du w sprawach, do których jest on upowa¿niony ustawowo: do realizacji planu gospodarczego, a tak¿e do zlecenia niezbêdnych drobnych napraw, choæ nieprzewidzianych w planie (z uwzglêdnieniem posiadanych przez wspólnotê ¶rodków); 3. Nie wiadomo, jakie znaczenie ma termin "zarz±dca" - czy jest to: * Zarz±dca, któremu zarz±d nieruchomo¶ci± wspóln± powierzono w sposób okre¶lony w art. 18 ust. 1, a sformu³owanie "Zarz±d/Zarz±dca" oznacza, ¿e upowa¿nienie otrzymuje albo zarz±d, albo zarz±dca, w zale¿no¶ci od sytuacji; * Administrator, który posiada licencjê zawodow± zarz±dcy nieruchomo¶ci i dlatego te¿ czêsto nazywany jest zarz±dc± (choæ nie zarz±dza, lecz jedynie administruje nieruchomo¶ci± wspóln±); nie jest jasne, czy uchwa³a daje administratorowi uprawnienia niezale¿nie od uprawnieñ zarz±du. Z merytorycznego punktu widzenia, w³a¶ciciele lokali, podejmuj±c omawian± uchwa³ê, udzielili pe³nomocnictw do realizacji s³usznych celów i zgodnie z posiadanymi kompetencjami. Czytelnik obawia siê, ¿e zarz±d i zarz±dca mog± mieæ nieograniczony dostêp do pieniêdzy z funduszu remontowego, realizuj±c wiele faktur, ka¿da w granicach do tysi±ca z³otych. Zapomina jednak, ¿e wybieraj±c zarz±d w³a¶ciciele lokali automatycznie udzielili cz³onkom zarz±du pe³nomocnictwa do reprezentowania wspólnoty mieszkaniowej, w tym wobec banków. Zarz±d ma (z tego tytu³u) pe³ny dostêp do ¶rodków wspólnoty zgromadzonych na rachunkach bankowych. Oczywi¶cie, nigdy nie mo¿na daæ gwarancji uczciwo¶ci ka¿dego z cz³onków zarz±du. Jednak¿e nie nale¿y przesadzaæ z podejrzliwo¶ci±. Osoby nieuczciwe stanowi± znikomy odsetek. A ponadto zabezpieczeniem wspólnoty przed ew. nadu¿yciami jest przewidziane w ustawie o w³asno¶ci lokali (art. 29 ust. 3) prawo kontroli dzia³alno¶ci zarz±du, które przys³uguje ka¿demu w³a¶cicielowi lokalu. Czy mo¿na zaskar¿yæ uchwa³ê? W³a¶ciciel lokalu, na dobr± sprawê, mo¿e zaskar¿yæ ka¿d± podjêt± przez ogó³ w³a¶cicieli uchwa³ê. Jednak¿e ustawa o w³asno¶ci lokali (art. 25 ust. 1) upowa¿nia w³a¶ciciela lokalu do zaskar¿enia uchwa³y do s±du z powodu jej niezgodno¶ci z przepisami prawa lub z umow± w³a¶cicieli lokali albo je¶li narusza ona zasady prawid³owego zarz±dzania nieruchomo¶ci± wspóln± lub w inny sposób narusza jego interesy. Zatem, aby mieæ rzeczywist± podstawê do zaskar¿enia uchwa³y, w³a¶ciciel musia³by albo udowodniæ, ¿e uchwa³a jest niezgodna z przepisami prawa (czego na podstawie przekazanych informacji stwierdziæ nie mo¿na), albo wykazaæ, ¿e narusza ona zasady prawid³owego zarz±dzania nieruchomo¶ci± wspóln± (co równie¿ nie ma miejsca), albo te¿, ¿e w inny sposób narusza ona jego interesy (czego wykluczyæ nie mo¿na, choæ na podstawie przedstawionych w li¶cie danych tego te¿ nie da siê stwierdziæ).
(sp)
· Napisane przez Administrator
dnia December 06 2015
984 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".