Nasz zarz±d czêsto przygotowuje projekty uchwa³, których tre¶æ jest sprzeczna z przepisami ustawy o w³asno¶ci lokali. Takie uchwa³y przedstawia na zebraniu, a potem drog± obiegow±, do zatwierdzenia. Podpisy zbiera siê od w³a¶cicieli, którzy nie znaj± przepisów. Dziêki temu uchwa³y niezgodne z prawem przechodz± i s± realizowane.
Jedn± z cech systemu demokratycznego jest prawo ka¿dego do opowiedzenia siê tak¿e w sprawach, na których siê nie zna. W³a¶ciciele lokali czêsto podejmuj± decyzje w sprawach, na których siê nie znaj±. Na przyk³ad, chc±c zleciæ osuszanie fundamentów budynku, w³a¶ciciele musz± wybraæ miêdzy firmami, z których jedna proponuje metodê iniekcji krystalicznej, a druga metodê elektroiniekcji. Decyzja na pewno nie bêdzie podjêta na podstawie wiedzy w³a¶cicieli lokali, lecz na podstawie oferowanej ceny, w³asnego wra¿enia co do skuteczno¶ci metody oraz subiektywnej oceny wiarygodno¶ci oferenta. Pogl±d na te ostatnie elementy ka¿dy wyrobi sobie, wys³uchuj±c ró¿nych opinii, z których najbardziej miarodajn± bêdzie zapewne opinia zarz±du wyra¿ona na podstawie znajomo¶ci wiêkszej liczby danych, w tym, byæ mo¿e, danych o innych budynkach osuszanych ró¿nymi metodami. Je¿eli projekt uchwa³y wspólnoty jest niezgodny z przepisami prawa, w tym ustawy o w³asno¶ci lokali (ani administrator, ani zarz±d nie ma patentu na nieomylno¶æ), ka¿dy kto taki b³±d zauwa¿y, powinien zwróciæ na to uwagê zarz±du i proponowaæ korektê uchwa³y. Je¿eli zarz±d nie skoryguje b³êdu lub gdy b³±d zostanie zauwa¿ony po zakoñczeniu g³osowania, jedyn± drog± postêpowania, która pozostaje w³a¶cicielowi lokalu, jest skorzystanie z art. 25 ustawy o w³asno¶ci lokali i zaskar¿enie uchwa³y do s±du. Na marginesie mo¿na dodaæ, ¿e realizacja uchwa³y, nawet zawieraj±cej b³êdy, jest obowi±zkiem zarz±du i administracji. Podobnie zreszt± rz±d i inne organa Pañstwa realizuj± przyjête przez Sejm ustawy, pomimo b³êdów w tych ustawach, nawet po wydaniu przez Trybuna³ Konstytucyjny orzeczenia o niezgodno¶ci ustawy z Konstytucj± RP (Trybuna³ pozostawia w³adzy ustawodawczej czas na zmianê ustawy, za¶ do czasu tej zmiany nawet b³êdna ustawa jest obowi±zuj±ca).
(sp)
· Napisane przez Administrator
dnia November 20 2015
1025 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".