W ubieg³± sobotê, 10 pa¼dziernika, odby³ siê jubileuszowy, dwudziesty Bieg Memoria³owy im. Bogdana W³osika. Natomiast we wtorek, 13 pa¼dziernika, cz³onkowie Stowarzyszenia Sieæ Solidarno¶ci, Konfederacji Polski Niepodleg³ej i Federacji M³odzie¿y Walcz±cej z³o¿yli wi±zanki kwiatów pod obeliskiem znajduj±cym siê naprzeciwko Arki Pana, po¶wiêconym Bogdanowi oraz innym ofiarom stanu wojennego.
Od tragicznej ¶mierci m³odego hutnika minê³y 33 lata. Przypomnijmy. W pa¼dzierniku 1982 roku w¶ród uczestników marszu, który szed³ od Huty im. Lenina do centrum Nowej Huty, by³ Bogdan W³osik - uczeñ II klasy technikum wieczorowego i elektryk na Wydziale Walcownia Blach Zimnych. Tego dnia marsz hutników by³ wielokrotnie atakowany przez oddzia³y ZOMO, mimo tego demonstrantom uda³o siê dotrzeæ do Placu Centralnego. Sam Bogdan nie uczestniczy³ w ulicznych starciach, wróci³ do domu na obiad. Pó¼niej wyszed³ na Mszê ¶w. o godz. 18.00 do Arki Pana, gdzie modlono siê w intencji "Solidarno¶ci". Przed ko¶cio³em dochodzi³o do walk, a w¶ród protestuj±cych byli funkcjonariusze SB po cywilnemu. Jeden z nich, kapitan Andrzej Augustyn, z³apa³ ch³opca zbieraj±cego kamienie. Kiedy ten zacz±³ krzyczeæ, esbek uciek³. Bieg³ wzd³u¿ bloku, a gdy zobaczy³ zbli¿aj±cego siê Bogdana W³osika, strzeli³ do niego bez ostrze¿enia z odleg³o¶ci dwóch metrów, po czym wsiad³ do fiata 125p i odjecha³. Ciê¿ko rannego, postrzelonego w brzuch Bogdana zabra³a karetka pogotowia. Bogdan W³osik zmar³ na stole operacyjnym w Szpitalu Wojskowym przy ul. Wroc³awskiej o godz. 21.15. W jego pogrzebie uczestniczy³o ponad 20 tys. osób.
Jan L. FRANCZYK
· Napisane przez Administrator
dnia October 17 2015
1081 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".