Mam mieszkanie w piêciolokalowym budynku, pozosta³e nadal nale¿± do gminy. I z tego powodu mam k³opoty, bo gmina zarz±dza jak chce, w ogóle nie liczy siê z naszym zdaniem. Na moje zastrze¿enia administratorka odpowiada, ¿e zarz±dza zgodnie z uchwa³± podjêt± przez wiêkszo¶æ, czyli przez gminê. Ostatni± uchwa³ê zaskar¿y³am, zgodnie z art. 25 ustawy o w³asno¶ci lokali. S±d oddali³ sprawê uzasadniaj±c, ¿e w moim przypadku art. 25 ustawy nie ma zastosowania. Proszê poradziæ, jak utr±ciæ szkodliw± uchwa³ê.
S±d oddali³ pozew zgodnie z uchwa³± S±du Najwy¿szego z 7 pa¼dziernika 2009 r. (sygn. akt III CZP 60/09). SN postanowi³, ¿e we wspólnocie licz±cej do siedmiu lokali, która nie ma notarialnie okre¶lonego sposobu zarz±du, nie mo¿na zaskar¿y uchwa³y w³a¶cicieli wed³ug art. 25 ustawy o w³asno¶ci lokali. Zgodnie z art. 19 ustawy o w³asno¶ci lokali do zarz±du nieruchomo¶ci± wspóln± w ma³ej wspólnocie maj± zastosowanie przepisy o wspó³w³asno¶ci kodeksu cywilnego i kodeksu postêpowania cywilnego. Wed³ug tych przepisów, je¶li uchwa³a w³a¶cicieli maj±cych wiêkszo¶æ udzia³ów dotyczy czynno¶ci zwyk³ego zarz±du, to w³a¶ciciel z udzia³em mniejszo¶ciowym mo¿e zwróciæ siê o rozstrzygniêcie do s±du, o ustalenie czy uchwa³a jest sprzeczna z zasadami prawid³owego zarz±du, korzystaj±c z art. 202 k.c. Na czynno¶ci przekraczaj±ce zakres zwyk³ego zarz±du w ma³ej wspólnocie potrzebna jest zgoda wszystkich wspó³w³a¶cicieli (art. 199 k.c.). Je¶li nie ma zgody, to o rozstrzygniêcie przez s±d mog± zwróciæ siê w³a¶ciciele, których udzia³y wynosz± wiêcej ni¿ po³owê.
(sp)
· Napisane przez Administrator
dnia July 16 2015
949 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".