Na zebranie wspólnoty zarząd przygotował projekt uchwały, aby głosować nad wszystkimi projektami przedstawionymi na zebraniu według zasady: każdy właściciel ma jeden głos. Jako uzasadnienie podał, że suma udziałów w nieruchomości nie jest równa 1. A więc według zarządu ma tu zastosowanie art. 23 ust. 2a ustawy. Wniosłem sprzeciw, jednak większość nie była zainteresowana dyskusją, uchwała została przegłosowana i wszystkie uchwały przyjęto według tej zasady. Proszę o rozstrzygnięcie, kto ma rację, uważam, że zarząd naruszył ustawę.
Art. 23 ust. 2a ustawy o własności lokali ma brzmienie: 2a. Jeżeli suma udziałów w nieruchomości wspólnej nie jest równa 1 albo większość udziałów należy do jednego właściciela, bądź gdy obydwa te warunki spełnione są łącznie, głosowanie według zasady, że na każdego właściciela przypada jeden głos, wprowadza się na każde żądanie właścicieli lokali posiadających łącznie co najmniej 1/ 5 udziałów w nieruchomości wspólnej. A zatem jeżeli w ewidencji lokali udziały w nieruchomości wspólnej są określone błędnie, a ich suma nie jest równa 1 (przy czym nie chodzi tu o różnice wynikające z zaokrągleń), a jednocześnie właściciele lokali (nie tylko będący członkami zarządu) dysponujący nie mniej niż 20 proc. udziałów we współwłasności nieruchomości wspólnej zażądają, aby z tego powodu głosowanie było zgodnie z zasadą, że na każdego właściciela przypada jeden głos (jak w spółdzielniach mieszkaniowych) sprawa nie podlega dyskusji. Tak właśnie należy prowadzić głosowania nad uchwałami. Przy niesumujących się do jedności udziałach nie było nawet konieczności podejmowania uchwały, wystarczyło żądanie właścicieli, którzy mają łącznie 1/ 5 udziałów. Jednocześnie nie wolno zapominać o ust. 2 w art. 23 ustawy. Przepis ten mówi, że: 2. Uchwały zapadają większością głosów właścicieli lokali, liczoną według wielkości udziałów, chyba że w umowie lub w uchwale podjętej w tym trybie postanowiono, że w określonej sprawie na każdego właściciela przypada jeden głos. Z jego treści wynika, że nawet wówczas, gdy udziały policzone są prawidłowo, a ich suma wynosi 1, a także wówczas, gdy żaden z właścicieli lokali nie dysponuje większością ponad 50 proc. udziałów, jest możliwe prowadzenie głosowania nad uchwałami przy przyjęciu wspomnianej wyżej zasady: jeden właściciel – jeden głos. Warunkiem przyjęcia takiej zasady głosowania jest podjęcie uchwały w tej sprawie, przy czym ta uchwała musi być podejmowana w trybie „normalnym”, czyli przy głosowaniu udziałami. Jak wynika z listu czytelnika, tak właśnie postąpiono w jego wspólnocie mieszkaniowej, choć przy spełnieniu warunku z art. 23 ust. 2a wystarczyło żądanie.
(sp)
· Napisane przez Administrator
dnia June 11 2015
923 czytań ·
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".