Nawigacja
· Strona główna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do życia
W Głosie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artykuły
· [2024.12.20] O karpi...
· [2024.12.20] Paradok...
· Na niedzielę 22 grud...
· [2024.12.20] Stracon...
· [2024.12.13] Na bole...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzedaż działka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie włosy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2015.06.04] Za szkodę zapłaci wspólnota
Kupiłam mieszkanie z wadą ukrytą, jaką jest nieszczelność dachowa. Deszcz zalewa mieszkanie. Wielokrotnie zgłaszałam to w administracji, która informowała, że usterki zostały usunięte, a wspólnoty nie stać na wymianę dachu. Zwróciłam się do rzeczoznawcy budowlanego o ocenę techniczną przyczyn zalewania mieszkania, który wykazał, że pokrycie jest nieszczelne i nieprawidłowo wykonane. Ocenę przekazałam zarządcy. Po kolejnym zalaniu nastąpiły jedynie oględziny i zapewnienia, że fachowcy ten otwór zalepią, bo na nic więcej wspólnota nie posiada funduszy.

Przede wszystkim warto pamiętać, kto podejmuje decyzje we wspólnocie mieszkaniowej. Jeżeli pod mianem „zarządcy” czytelniczka ma na myśli nie zarządcę, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1, to taki zarządca – administrator podejmuje jedynie decyzje o niewielkim znaczeniu. Jego rolą jest (poza czynnościami administracyjnymi) doradzanie i informowanie zarządu oraz pozostałych właścicieli lokali w tym także merytoryczne przygotowanie decyzji. To zarząd, a nie administrator, decyduje np. o tym, z kim podpisać umowę, czy wystąpić do sądu przeciw dłużnikowi, czy też kiedy, gdzie i na jaki temat zwołać zebranie właścicieli. Jednak najważniejsze decyzje, podejmuje ogół właścicieli. Jednym z podstawowych praw każdego właściciela jest uczestniczenie w podejmowaniu decyzji odnoszących się do nieruchomości. Właściciel lokalu może wnosić o ujęcie remontu dachu w planie gospodarczym. Wnioskować można zarówno przy jego uchwalaniu na początku roku, jak też w ciągu roku, gdy trzeba wprowadzić poprawki do planu. Celowe jest też prowadzenie lobbingu – wcześniejsze przekonywanie innych właścicieli lokali (którzy biorą udział w głosowaniu nad projektami uchwał) do przyjęcia proponowanej opcji. Im większa jest grupa osób przekonanych do danego rozwiązania, tym większa szansa na jego przyjęcie. Warto też pamiętać, że wspólnota mieszkaniowa ponosi konsekwencje materialne wyrządzonej szkody (zalania). Może się co prawda ubezpieczyć od odpowiedzialności cywilnej, ale towarzystwo ubezpieczeniowe też ma prawo uzależnić stawkę ubezpieczenia od prawdopodobieństwa wystąpienia tego typu zdarzeń (jak np. czynią to w ubezpieczeniach komunikacyjnych). A zatem, im więcej zalań, tym większe koszty ponoszone przez wspólnotę. Dlatego zawsze warto zastanowić się, jakie koszty może pociągnąć za sobą odkładanie niektórych decyzji remontowych.
(sp)
 
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.10 30,014,570 unikalnych wizyt