Nasza wspólnota podjęła drogę obiegową uchwałę o wynajęciu piwnicy (część wspólna). W uchwale było napisane (na komputerze), że wynajmuje się na trzy lata. Głosujący jako ostatni właściciel przekreślił długopisem trzy lata i wpisał 5 lat. Poprawkę parafował. Następnie wystąpił do wspólnoty, że chce wynająć piwnicę. Wspólnota jest oburzona i nie chce realizować takiej uchwały. Co powinna zrobić? Jak ten dokument wygląda w świetle prawa?
Należy mieć na uwadze, że we wspólnocie mieszkaniowej to zarząd kieruje sprawami wspólnoty i reprezentuje ją na zewnątrz oraz w stosunkach między wspólnotą a poszczególnymi właścicielami lokali. W gestii zarządu jest więc przygotowywanie projektów uchwał. Ewentualne zmiany w treści uchwały powinny być parafowane przez zarząd i oczywiście przed rozpoczęciem głosowania. Czytelnik nie napisał, w jakiej formie była przygotowana karta do głosowania. Zazwyczaj stosuje się albo jedną kartę z listą głosujących pod treścią uchwały, albo odrębne karty indywidualne dla każdego głosującego. Sposób drugi zabezpiecza wspólnotę przed podobnymi sytuacjami (wtedy kartę zmienioną przez samowolne korekty treści należy uznać za nieważną). W tym przypadku większość właścicieli głosowała za podjęciem uchwały w pierwotnej treści. Korekta wykonana i parafowana przez ostatniego głosującego nie ma więc mocy.
(sp)
· Napisane przez Administrator
dnia May 01 2015
1078 czytań ·
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".