Nawigacja
· Strona główna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do życia
W Głosie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artykuły
· [2024.12.20] O karpi...
· [2024.12.20] Paradok...
· Na niedzielę 22 grud...
· [2024.12.20] Stracon...
· [2024.12.13] Na bole...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzedaż działka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie włosy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2015.02.19] Zaskarżyć lub zmienić uchwałę
W bloku wybudowanym w 2009 r. są zamontowane na klatkach ciepłomierze. Wspólnota przegłosowała regulamin, w którym przy rozliczeniu nie są brane pod uwagę wskaźniki położenia lokalu w bryle budynku. Czy mogę zaskarżyć to rozliczenie i regulamin?

Prawidłowy (z technicznego i ekonomicznego punktu widzenia) sposób rozliczeń kosztów powinien uwzględniać współczynniki położenia lokalu w bryle budynku. Ale według prawa uchwała właścicieli lokali stanowi element wewnętrznego prawa wspólnoty mieszkaniowej. Na podstawie art. 25 ustawy o własności lokali, właściciel lokalu może zaskarżyć uchwałę do sądu z powodu jej niezgodności z przepisami prawa lub z umową właścicieli lokali albo jeśli narusza ona zasady prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną lub w inny sposób narusza jego interesy. Jednakże powództwo, może być wytoczone przeciwko wspólnocie mieszkaniowej w terminie 6 tygodni od dnia podjęcia uchwały na zebraniu ogółu właścicieli albo od dnia powiadomienia wytaczającego powództwo o treści uchwały podjętej w trybie indywidualnego zbierania głosów. Podjęta uchwała narusza zasady prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną, a zatem istnieje podstawa formalna zaskarżenia takiej uchwały. Jeżeli jednak uchwała nie została zaskarżona w wymaganym przez ustawę terminie, staje się ważnym elementem prawa wspólnoty mieszkaniowej. Po upływie wymaganego przez ustawę terminu sześciu tygodni, właściciel lokalu, który uważa, że uchwała powinna zostać zmieniona, może jedynie wnosić o podjęcie uchwały zmieniającej poprzednio podjętą uchwałę. Warto jednak przed wniesieniem takiej propozycji skontaktować się w tej sprawie z innymi właścicielami lokali, a najlepiej zmontować koalicję na rzecz zmiany wcześniej podjętej uchwały.
(sp)
 
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.07 30,014,702 unikalnych wizyt