Nawigacja
· Strona główna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do życia
W Głosie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artykuły
· [2024.12.20] O karpi...
· [2024.12.20] Paradok...
· Na niedzielę 22 grud...
· [2024.12.20] Stracon...
· [2024.12.13] Na bole...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzedaż działka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie włosy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2014.12.11] Współwłaściciele płacą solidarnie
W naszej wspólnocie mieszkaniowej liczącej 50 lokali mieszkalnych jeden lokal mieszkalny posiada czterech współwłaścicieli, którzy wspólnie zamieszkują. Mieszkanie od około roku systematycznie jest zadłużane. Jeden z właścicieli posiadający 5/ 8 udziału w tym lokalu twierdzi, że za długi nie ma odpowiedzialności solidarnej i dla każdego współwłaściciela należy wyliczać jego zadłużenie jak i bieżące opłaty według udziału. A co w przypadku, jeżeli jeden z współwłaścicieli nie ma źródła dochodu i w dalszym ciągu nie będzie płacił?

Kodeks cywilny w art. 380. § 1. zawiera następujący zapis: Dłużnicy zobowiązani do świadczenia niepodzielnego są odpowiedzialni za spełnienie świadczenia jak dłużnicy solidarni.
Zgodnie zaś z art. 379 § 2: Świadczenie jest podzielne, jeżeli może być spełnione częściowo bez istotnej zmiany przedmiotu lub wartości.
Jak wynika z tej definicji, zarówno zaliczki wpłacane na utrzymanie nieruchomości wspólnej, jak i zaliczki na pokrycie kosztów świadczeń (woda, ciepło), czy opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi są świadczeniami niepodzielnymi. A zatem dłużnicy odpowiadają za ich wnoszenie tak jak dłużnicy solidarni. Warto tu przypomnieć art. 366. Kc, który zawiera określenie zobowiązania solidarnego: § 1. Kilku dłużników może być zobowiązanych w ten sposób, że wierzyciel może żądać całości lub części świadczenia od wszystkich dłużników łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna, a zaspokojenie wierzyciela przez któregokolwiek z dłużników zwalnia pozostałych (solidarność dłużników). § 2. Aż do zupełnego zaspokojenia wierzyciela wszyscy dłużnicy solidarni pozostają zobowiązani.
Należy jednak mieć świadomość, że opinie redakcji nie mają mocy prawnej. O charakterze zobowiązania może rozstrzygnąć jedynie sąd. Dlatego występując do sądu o wydanie nakazu zapłaty, warto jednocześnie wystąpić o to, by sąd zobowiązał dłużników do solidarnej spłaty zaległości wraz z ustawowymi odsetkami do dnia zapłaty. (sp)
 
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.07 30,013,271 unikalnych wizyt