Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.12.20] O karpi...
· [2024.12.20] Paradok...
· Na niedzielê 22 grud...
· [2024.12.20] Stracon...
· [2024.12.13] Na bole...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2014.02.28] Zmiana tre¶ci uchwa³y
W zawiadomieniu o zebraniu podano tre¶æ uchwa³, które bêd± podlegaæ g³osowaniu. Czy mo¿na w trakcie zebrania zmieniaæ tre¶æ tych uchwa³ oraz poddawaæ pod g³osowanie inne uchwa³y, nie podane w zawiadomieniu?

Zarz±d, zwo³uj±c zebranie, oprócz daty, godziny, miejsca i porz±dku obrad, ma obowi±zek w zawiadomieniu podaæ tak¿e tre¶æ proponowanych uchwa³, które w zamierzeniu maj± wprowadziæ zmiany we wzajemnych prawach i obowi±zkach w³a¶cicieli lokali (patrz art. 32 ust. 2 ustawy).
O ile jednak Ustawa prawo spó³dzielcze (w art. 41. § 1.) mówi, ¿e Walne zgromadzenie mo¿e podejmowaæ uchwa³y jedynie w sprawach objêtych porz±dkiem obrad podanych do wiadomo¶ci cz³onków w terminach i w sposób okre¶lonych w statucie, to Ustawa o w³asno¶ci lokali takich ograniczeñ nie stawia. A zatem w trakcie zebrania mo¿na zmieniaæ tre¶æ proponowanych wcze¶niej uchwa³, mo¿na wprowadzaæ do nich korekty i poprawki. Mo¿na te¿ poddawaæ pod g³osowanie inne uchwa³y, nie podane w zawiadomieniu.
Istnieje bowiem istotna ró¿nica miêdzy sposobami podejmowania uchwa³ w spó³dzielczo¶ci i we wspólnotach mieszkaniowych. W spó³dzielczo¶ci uchwa³y podejmowane s± zwyk³± wiêkszo¶ci± g³osów praktycznie niezale¿nie od liczby cz³onków bior±cych udzia³ w zebraniu. Czasem wystarczy jeden procent cz³onków spó³dzielni do przeg³osowania uchwa³y. W takim przypadku zmiana tre¶ci uchwa³y nieraz powoduje jej zaskar¿enie z argumentacj± „gdybym wiedzia³, ¿e ostateczna tre¶æ uchwa³y ma byæ w³a¶nie taka, to z pewno¶ci± przyszed³bym na zebranie”.
We wspólnocie mieszkaniowej natomiast uchwa³y podejmowane s± zawsze wiêkszo¶ci± g³osów (zwykle liczon± wed³ug udzia³ów) wszystkich w³a¶cicieli lokali. A g³osowanie nad uchwa³± mo¿e byæ kontynuowane równie¿ poza zebraniem. Oczywi¶cie uchwa³y w³a¶cicieli lokali równie¿ mog± byæ zaskar¿ane, jednak¿e powodem takiego zaskar¿enia uchwa³y do s±du mo¿e byæ albo niezgodno¶æ uchwa³y z przepisami prawa lub z umow± w³a¶cicieli lokali, albo fakt, ¿e uchwa³a narusza zasady prawid³owego zarz±dzania nieruchomo¶ci± wspóln± lub w inny sposób narusza interesy cz³onka wspólnoty mieszkaniowej.
(sp)
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.07 30,011,193 unikalnych wizyt