Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.12.20] O karpi...
· [2024.12.20] Paradok...
· Na niedzielê 22 grud...
· [2024.12.20] Stracon...
· [2024.12.13] Na bole...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2014.02.13] Po³±czenie lokali
Moja wspólnota jest du¿a czy ma³a? Pierwotnie budynek sk³ada³ siê z 8 lokali mieszkalnych i jednego u¿ytkowego. Jednak trzech w³a¶cicieli wykupi³o po dwa mieszkania, po³±czyli je w jedno, likwiduj±c jedne drzwi wej¶ciowe. Powsta³o zatem 5 mieszkañ. Pytanie, jak liczyæ lokale po³±czone, jako jeden, czy jako dwa?

Nale¿y rozró¿niæ sytuacjê, w której jeden w³a¶ciciel korzysta z dwóch lokali, nawet po³±czonych ze sob±, od sytuacji po³±czenia dwu lokali w jeden. Aby z dwu lokali powsta³ jeden, w³a¶ciciel powinien wyst±piæ do wspólnoty mieszkaniowej o wyra¿enie zgody na takie po³±czenie, zgodnie z art. 22 ust. 4 Ustawy o w³asno¶ci lokali, który mówi, ¿e: „Po³±czenie dwóch lokali stanowi±cych odrêbne nieruchomo¶ci w jedn± nieruchomo¶æ lub podzia³ lokalu wymaga zgody w³a¶cicieli wyra¿onej w uchwale. W razie odmowy zainteresowany w³a¶ciciel mo¿e ¿±daæ rozstrzygniêcia przez s±d”. Po uzyskaniu zgody w³a¶cicieli lokali (po podjêciu uchwa³y), w³a¶ciciel ³±czonych lokali powinien wyst±piæ do starostwa powiatowego, do wydzia³u nieruchomo¶ci o zmianê wpisu w kartotece lokali, a nastêpnie wyst±piæ do s±du prowadz±cego ksiêgi wieczyste o dokonanie odpowiednich zmian. Formalnie rzecz bior±c, po uzyskaniu wypisu z nowej ksiêgi wieczystej (wpis do niej tworzy now± sytuacjê prawn±) mo¿na legitymowaæ siê dowodem istnienia jednego, a nie dwóch lokali. Nale¿y sobie jednak zadaæ pytanie, czy warto to czyniæ? Z punktu widzenia w³a¶ciciela po³±czonych lokali formalne ich po³±czenie w jeden lokal nie podnosi warto¶ci u¿ytkowej i nie zmienia wysoko¶ci op³at wnoszonych przez w³a¶ciciela. Natomiast w przypadku chêci lub potrzeby rozdzielenia lokali w przysz³o¶ci, czy to ze wzglêdów rodzinnych czy ze wzglêdów maj±tkowych (chêæ sprzeda¿y jednego z obecnych odrêbnych lokali), ca³± procedur± trzeba bêdzie powtórzyæ, by dokonaæ podzia³u lokalu. Z punktu widzenia wspólnoty mieszkaniowej zmiana statusu nieruchomo¶ci – zamiana obecnej „du¿ej” wspólnoty (o dziewiêciu lokali) na „ma³±” wspólnotê (o sze¶ciu lokalach) powoduje wiêksze trudno¶ci w zarz±dzaniu nieruchomo¶ci± wspóln±. Obecnie zarz±dzanie prowadzone jest na podstawie przepisów Ustawy o w³asno¶ci lokali. Czynno¶ci zwyk³ego zarz±du podejmowane s± przez zarz±d, za¶ uchwa³y podejmowane s± wiêkszo¶ci± udzia³ów w³a¶cicieli lokali. W przypadku zmniejszenia liczby lokali (do siedmiu lub mniej) zarz±dzanie prowadzone bêdzie na podstawie Kodeksu cywilnego. Czynno¶ci zwyk³ego zarz±du (np. zlecenie wymiany zamka, czy wstawienia st³uczonej szyby) wymagaæ bêd± zgody wiêkszo¶ci w³a¶cicieli lokali, a wiêc zbierania g³osów. Jest to sytuacja podobna do podejmowania uchwa³ w du¿ej wspólnocie. Do czynno¶ci, które przekraczaj± zakres zwyk³ego zarz±du, potrzebna bêdzie zgoda wszystkich wspó³w³a¶cicieli, co w wielu przypadkach (d³ugotrwa³ej nieobecno¶ci lub choroby) znacznie utrudni podejmowanie wszelkich powa¿nych decyzji.
(sp)
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.07 30,011,410 unikalnych wizyt