Montuj±c dzwonek przewierci³am kabel elektryczny. Czy przy umowie kupna mieszkania lub odbiorze kluczy powinnam dostaæ jaki¶ dokument dotycz±cy przebiegu instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej i centralnego ogrzewania? Elektrycy ze wspólnoty mówi±, ¿e wszystko zrobili zgodnie z przepisami.
Za³±cznikiem do umowy kupna-sprzeda¿y lokalu jest rzut lokalu (zwykle w skali od 1:50 do 1:20). Od roku 2000, tj. od wprowadzenia zmian w ustawie o w³asno¶ci lokali, wymóg ten powinien byæ spe³niony w formie okre¶lonej w art. 2 ust. 5 tej ustawy, zgodnie z którym lokale wraz z pomieszczeniami do nich przynale¿nymi zaznacza siê na rzucie odpowiednich kondygnacji budynku, a w razie po³o¿enia pomieszczeñ przynale¿nych poza budynkiem mieszkalnym – tak¿e na wyrysie z operatu ewidencyjnego; dokumenty te stanowi± za³±cznik do aktu ustanawiaj±cego odrêbn± w³asno¶æ lokalu. Dokumentacja bran¿owa – projekty i rysunki powykonawcze konstrukcji, architektury, instalacji wodno-kanalizacyjnej, cieplnej, elektrycznej i szereg innych powinny byæ przejête i przechowywane przez zarz±d wspólnoty. Mówi o tym art. 29 ust. 1b ustawy: Zarz±d lub zarz±dca, któremu zarz±d nieruchomo¶ci± wspóln± powierzono w sposób okre¶lony w art. 18 ust. 1, jest obowi±zany sporz±dziæ protokó³ przejêcia nieruchomo¶ci i jej dokumentacji technicznej (budowlanej, powykonawczej i ksi±¿ki obiektu budowlanego) w imieniu wspólnoty mieszkaniowej, przechowywaæ dokumentacjê techniczn± budynku oraz prowadziæ i aktualizowaæ spis w³a¶cicieli lokali i przypadaj±cych im udzia³ów w nieruchomo¶ci wspólnej. Projekty instalacji, a w szczególno¶ci bêd±ce ich czê¶ci± rysunki techniczne, sporz±dzane s± zgodnie z przepisami i zawieraj± schematyczne oznaczenia pionów instalacyjnych i montowanych urz±dzeñ. Poza wyj±tkami nie zaznacza siê na rysunkach przebiegu przewodów. Przewody, w szczególno¶ci w instalacji elektrycznej, powinny byæ prowadzone zgodnie ze sztuk± budowlan±, tzn. powinny byæ prowadzone po liniach prostych, pionowo lub poziomo. Nie dopuszcza siê prowadzenia przewodów sko¶nie. Jedynym wyj±tkiem jest prowadzenie przewodów po suficie – w tym przypadku dopuszcza siê prowadzenie przewodów nie równolegle do krawêdzi ¶cian, choæ i to odstêpstwo dokonywane jest niezbyt czêsto. W przypadku remontów czy rozbudowy instalacji i monta¿u nowych urz±dzeñ nale¿y zwracaæ uwagê na po³o¿enie zarówno osprzêtu, jak i puszek instalacyjnych. Nale¿y przyj±æ z du¿ym prawdopodobieñstwem, ¿e (poza przypadkami instalacji listwowych) przewody prowadzone s± pionowo od puszki w dó³ albo te¿ pionowo od wy³±cznika lub gniazdka instalacyjnego w górê. Przy tym „pionowo” nie oznacza „bez ¿adnej tolerancji”. Nale¿y za³o¿yæ, ¿e przy mocowaniu przewodów do pod³o¿a mo¿liwe s± pewne odchy³ki. Innymi s³owy, nie nale¿y zak³adaæ, ¿e przewody przebiegaj± wzd³u¿ pewnej linii, lecz raczej, ¿e mieszcz± siê w pewnym pasie o szeroko¶ci kilku centymetrów. Obecnie dostêpne s± ju¿ urz±dzenia do wykrywania uzbrojenia i instalacji, które pozwalaj± na dok³adniejsze wyznaczenie trasy przebiegu przewodów.
(sp)
· Napisane przez Administrator
dnia January 09 2014
1089 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".