Nawigacja
· Strona główna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do życia
W Głosie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artykuły
· [2025.04.11] Rozpocz...
· [2025.04.11] Bliżej ...
· [2025.04.11] Nielega...
· [2025.04.04] Rzeczne...
· [2025.04.04] Złowrog...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzedaż działka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie włosy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2013.04.25] Wynajmij bezpiecznie
Wynajęłam mieszkanie człowiekowi, który okazał się oszustem. Już drugi miesiąc nie płaci czynszu ani opłat dodatkowych. Wypowiedziałam umowę, ale nie dość, że nie zamierza się wynieść, to jeszcze sprowadził do mieszkania partnerkę w widocznej ciąży. Jak pozbyć się niechcianych lokatorów? Jak uchronić się przed problemami z pozbyciem się nieuczciwych najemców? Podobno umowa powinna zawierać oświadczenie o poddaniu się egzekucji opuszczenia mieszkania. Jak to wygląda?

Warunkiem pozbycia się byłego najemcy jest wystąpienie do sądu o eksmisję (pozwać trzeba również gminę). Musi Pani upewnić się, że prawidłowo wypowiedziała stosunek najmu. Zgodnie z art. 11 ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2005 r. nr 31, poz. 266 ze zm.), właściciel może wypowiedzieć umowę najmu, nie później niż na miesiąc naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego, m.in. jeżeli lokator jest w zwłoce z zapłatą czynszu co najmniej za trzy pełne okresy płatności pomimo uprzedzenia go na piśmie o zamiarze wypowiedzenia stosunku prawnego i wyznaczenia dodatkowego, miesięcznego terminu do zapłaty zaległych i bieżących należności, lub wynajął, podnajął albo oddał do bezpłatnego używania lokal lub jego część bez wymaganej pisemnej zgody właściciela. Części problemów może Pani uniknąć, decydując się na tzw. najem okazjonalny (art. 19 a i następne cytowanej ustawy). Jest to umowa najmu lokalu służącego do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych, którego właściciel – będący osobą fizyczną – nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie wynajmowania lokali, zawarta na czas oznaczony, nie dłuższy niż 10 lat. Do takiej umowy załącza się: 1) oświadczenie najemcy w formie aktu notarialnego, w którym najemca poddał się egzekucji oraz zobowiązał się do opróżnienia i wydania lokalu używanego na podstawie umowy najmu okazjonalnego lokalu (…); 2) wskazanie przez najemcę innego lokalu, w którym będzie mógł zamieszkać w przypadku wykonania egzekucji obowiązku opróżnienia najmowanego lokalu; 3) oświadczenie właściciela lokalu lub osoby posiadającej tytuł prawny do lokalu, do jakiego miałby się wyprowadzić najemca, zawierające wyrażenie zgody na zamieszkanie najemcy i osób z nim zamieszkujących w lokalu wskazanym w oświadczeniu; na żądanie wynajmującego załącza się oświadczenie z podpisem notarialnie poświadczonym. Po wygaśnięciu lub rozwiązaniu umowy najmu okazjonalnego lokalu, jeżeli najemca dobrowolnie nie opróżnił lokalu, właściciel doręcza najemcy żądanie opróżnienia lokalu, sporządzone na piśmie i opatrzone urzędowo poświadczonym podpisem właściciela. W przypadku bezskutecznego upływu terminu, właściciel składa do sądu wniosek o nadanie klauzuli wykonalności aktowi notarialnemu zawierającemu oświadczenie najemcy i na tej podstawie komornik eksmituje go do wskazanego przy zawarciu umowy lokalu.
(sp)
 
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.07 30,896,277 unikalnych wizyt