Nawigacja
· Strona główna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do życia
W Głosie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artykuły
· [2025.04.11] Rozpocz...
· [2025.04.11] Bliżej ...
· [2025.04.11] Nielega...
· [2025.04.04] Rzeczne...
· [2025.04.04] Złowrog...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzedaż działka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie włosy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2013.04.05] Wypowiedzenie z pracy po długiej chorobie
Nie było mnie w firmie trzy miesiące z krótkimi przerwami. Informowałam pracodawcę o swoim stanie zdrowia i koniecznej rehabilitacji. Kiedy po zakończonym leczeniu i z orzeczeniem lekarskim o zdolności do pracy wróciłam do biura, dostałam wypowiedzenie. Czy słusznie?

Na to pytanie nie ma prostej odpowiedzi: TAK lub NIE. Każdy przypadek zwolnienia pracownika po nieobecności spowodowanej długą chorobą należałoby zbadać indywidualnie. Zgodnie z decyzją Sądu Najwyższego długotrwała nieobecność może stanowić uzasadnioną przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę, mimo że nieobecności nie wynikały z winy pracownika i były usprawiedliwione. Ale dla pracodawcy wiązały się one z dodatkowymi utrudnieniami i kosztami. Musiał na czas nieobecności chorego zatrudniać inną osobę albo jego obowiązki przekazać pozostałym pracującym. Wypłacał więc choremu pensję oraz dodatki do wynagrodzenia pracownikom na zastępstwie lub pracującym w godzinach nadliczbowych. Poza tym pracownik, który często i przez długi czas przebywa na zwolnieniu, nie wywiązuje się ze swoich obowiązków, czyli nie wypełnia warunków zawartych w umowie o pracę. Badając inny przypadek, Sąd Najwyższy uznał, że nieobecność spowodowana chorobą, która nie miała charakteru przewlekłego i definitywnie minęła, nie stanowi uzasadnionej przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę. A takie wypowiedzenie może być sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, zwłaszcza gdy dotyczy długoletniego pracownika, który dotąd nienagannie wykonywał swoje obowiązki. Jeżeli nie zgadza się Pani z decyzją pracodawcy, można wnieść odwołanie do sądu pracy. Zgodnie z kodeksem należy to zrobić w ciągu 7 dni od dnia otrzymania pisma wypowiadającego umowę o pracę, a od rozwiązania umowy bez wypowiedzenia w ciągu 14 dni.
(sp)
 
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.06 30,895,472 unikalnych wizyt