W ¶rodê, 15 sierpnia, minê³a kolejna rocznica bitwy na przedpolach Warszawy, która znana jest powszechnie pod nazw± bitwy warszawskiej. Istnieje równie¿ inne, popularne okre¶lenie tej bitwy, jako cudu nad Wis³±. Twórc± tego sformu³owania by³ Stanis³aw Stroñski, który 14 sierpnia 1920 przypomnia³ podobn± sytuacjê Francji w czasie I wojny ¶wiatowej, kiedy to we wrze¶niu 1914, nieoczekiwane odparcie wojsk niemieckich z przedpola Pary¿a nazwano cudem nad Marn±. Sformu³owania „cud nad Wis³±”, po raz pierwszy w debacie publicznej u¿y³ Wincenty Witos. I do¶æ szybko nabra³o ono konotacji religijnej, poniewa¿ wojska polskie pokona³y Armiê Czerwon± 15 sierpnia, a wiêc w dniu Wniebowziêcia Naj¶wiêtszej Maryi Panny, Królowej Polski.
Znaczenie bitwy warszawskiej wydaje siê wci±¿ niedoceniane, zarówno w Polsce jak i na zachodzie Europy. Ambasador brytyjski w przedwojennej Polsce, lord D'Abernon w tytule swojej ksi±¿ki nazwa³ j± "Osiemnast± decyduj±c± bitw± w dziejach ¶wiata". A w jednym z artyku³ów opublikowanych w sierpniu 1930 r. napisa³: "Wspó³czesna historia cywilizacji zna ma³o wydarzeñ posiadaj±cych znaczenie wiêksze od bitwy pod Warszaw± w roku 1920. Nie zna za¶ ani jednego, które by by³o mniej docenione... Gdyby bitwa pod Warszaw± zakoñczy³a siê zwyciêstwem bolszewików, nast±pi³by punkt zwrotny w dziejach Europy, nie ulega bowiem w±tpliwo¶ci, i¿ upadkiem Warszawy ¦rodkowa Europa stanê³aby otworem dla propagandy komunistycznej i dla sowieckiej inwazji. (...) w roku 1920 Europê zbawi³a Polska".
Jan L. FRANCZYK
· Napisane przez Administrator
dnia August 16 2012
1291 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".