Jeden z cz³onków naszej wspólnoty od lat nie p³aci za mieszkanie. Ma trzypokojowe mieszkanie, wiêc d³ug szybko narasta. Jest nam d³u¿ny ju¿ ok. 50 tys. z³otych. Utrzymuje siê z renty, wiêc nie ma w³a¶ciwie z czego wyegzekwowaæ nale¿no¶ci. S±siedzi siê burz±, ale wszyscy jeste¶my bezradni.
Ustawa o w³asno¶ci lokali (Dz. U. Nr 80 z 2000 r.) daje mo¿liwo¶æ zlicytowania lokalu za d³ugi. Wspólnota mieszkaniowa, na podstawie art. 16 tej ustawy, mo¿e wyst±piæ do s±du z ¿±daniem sprzeda¿y mieszkania na licytacji wraz z ¿±daniem zas±dzenia na rzecz wspólnoty zaleg³ych op³at.
Nale¿y pamiêtaæ, ¿e jest to czynno¶æ przekraczaj±c zakres zwyk³ego zarz±du (art. 2 ust. 20). Trzeba wiêc podj±æ uchwa³ê w tej sprawie oraz upowa¿niæ zarz±d wspólnoty do jej realizacji.
Je¿eli s±d uzna ¿±danie wspólnoty za uzasadnione, nakazuje sprzeda¿ mieszkania. Licytacjê organizuje komornik na wniosek wspólnoty. Cena wywo³awcza wynika z oszacowania. Licytacja odbywa siê publicznie, pod nadzorem sêdziego. Je¿eli nikt nie przyst±pi do tego przetargu, komornik wyznaczy drugi termin, z cen± wywo³awcz± wynosz±c± dwie trzecie sumy oszacowania (to najni¿sza cena, za któr± mo¿e byæ zlicytowane mieszkanie). Je¶li nadal nie bêdzie chêtnego na zakup, wspólnota ma prawo przej±æ lokal (art. 984 kodeksu postêpowania cywilnego). Ewentualna eksmisja d³u¿nika to nastêpna sprawa s±dowa.
(sp)
· Napisane przez Administrator
dnia April 12 2012
1190 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".