Jestem z bratem wspó³w³a¶cicielk± mieszkania. Jeden pokój chcemy nieodp³atnie u¿yczyæ pewnej starszej, schorowanej osobie, która chce kontynuowaæ leczenie w naszej miejscowo¶ci przez rok. Czy tak± umowê powinni¶my sporz±dziæ miêdzy nami i t± osob±, czy wystarczy jeden ze wspó³w³a¶cicieli? Czy tak± umowê musi potwierdziæ notariusz? Czy urz±d skarbowy mo¿e domagaæ siê od nas podatku?
Fizycznie podpisaæ umowê mo¿e tylko jeden ze wspó³w³a¶cicieli, ale musi to zrobiæ tak¿e w imieniu drugiego wspó³w³a¶ciciela, maj±c do tego wyra¼ne pe³nomocnictwo. U¿yczenie czê¶ci nieruchomo¶ci stanowi±cej wspó³w³asno¶æ jest czynno¶ci± co do zasady przekraczaj±c± zakres zwyk³ego zarz±du rzecz±, a wiêc wymaga zgody wszystkich wspó³w³a¶cicieli. W wyroku z dnia 10 czerwca 1994 r., sygn. II CRN 53/94, S±d Najwy¿szy orzek³, i¿ "u¿yczenie lokalu jest zwykle czynno¶ci± przekraczaj±c± zakres zwyk³ego zarz±du nieruchomo¶ci± wspóln±, na której znajduje siê ten lokal. Jednak¿e, w niektórych okoliczno¶ciach, mo¿e to byæ czynno¶æ zwyk³ego zarz±du albo nawet czynno¶æ spoza zakresu zarz±du nieruchomo¶ci± wspóln±". Owe "niektóre okoliczno¶ci" to takie, gdy np. wspó³w³a¶ciciele uzgodnili miêdzy sob±, który z nich bêdzie korzysta³ z okre¶lonych czê¶ci rzeczy wspólnej na wy³±czno¶æ. Taka umowa nie musi byæ potwierdzona przez notariusza.
Je¶li chodzi o kwestiê podatku dochodowego, to u¿yczaj±cy nie jest nim obci±¿ony, natomiast osoba korzystaj±ca mo¿e niekiedy zostaæ potraktowana jako uzyskuj±ca dochód w postaci nieodp³atnego ¶wiadczenia.
(sp)
· Napisane przez Administrator
dnia March 15 2012
1343 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".