Czêsto spotykamy siê z pojêciem "wspó³w³asno¶ci". Co ciekawe, uznaje siê, i¿ je¿eli dana rzecz nale¿yw u³amkach do okre¶lonych osób, to jest ona ju¿ podzielona. Nic bardziej mylnego.
W tym artykule przybli¿ymy, i¿ okre¶lona rzecz mo¿e jednocze¶nie nale¿eæ do kilku osób. Wyja¶nimy, czym jest "wspó³w³asno¶æ"? Przepisy prawa wyra¼nie stanowi±, i¿ jedna rzecz mo¿e przys³ugiwaæ niepodzielnie kilku osobom jednocze¶nie - mamy wówczas do czynienia ze "wspó³w³asno¶ci±". Najczê¶ciej wspó³w³asno¶æ taka mo¿e powstaæ w wyniku okre¶lonej czynno¶ci. Na przyk³ad kilka osób kupuje jeden dom. Równie czêsto na skutek spadkobrania, gdy spadek przechodzi na kilku spadkobierców (przyk³adowo po ojcu dziedzicz± dom: jego ¿ona, syn oraz córka - budynek ten stanie siê ich wspó³w³asno¶ci± w odpowiednim u³amku, po 1/ 3 czê¶ci dla ka¿dego).
W tym miejscu nale¿y w³a¶nie zaznaczyæ, ¿e mamy dwa rodzaje wspó³w³asno¶ci: mianowicie wspó³w³asno¶æ u³amkow± (udzia³ we w³asno¶ci rzeczy jest pewnym u³amkiem), któr± mo¿na w ka¿dym czasie zlikwidowaæ, oraz inn± - wspó³w³asno¶æ ³±czn± (gdzie nie ma u³amków, mo¿na j± nazwaæ bezudzia³ow±). Opiera siê ona na okre¶lonym stosunku osobistym, ma byt trwa³y, trudny do zlikwidowania. Jako przyk³ad mo¿na tu podaæ wspólnotê maj±tkow± pomiêdzy ma³¿onkami. Dopóki trwa ma³¿eñstwo, w zasadzie nie mo¿na dzieliæ wspólnego maj±tku ma³¿onków i nie wiadomo tak¿e, jaki u³amek maj± ma³¿onkowie w maj±tku wspólnym. Dopiero je¶li dobrowolnie ma³¿onkowie zmieni± ustrój na rozdzielno¶æ maj±tkow± albo te¿ orzeczona zostanie separacja b±d¼ rozwód, taki maj±tek mo¿e zostaæ wtedy podzielony.
Jak ju¿ by³o wspomniane, wspó³w³asno¶æ w czê¶ciach u³amkowych mo¿na znie¶æ na ¿±danie ka¿dego ze wspó³w³a¶cicieli. Roszczenie o zniesienie wspó³w³asno¶ci nie ulega przedawnieniu i mo¿e nast±piæ w ka¿dym czasie, mo¿na jednak je wy³±czyæ w drodze odrêbnej umowy miêdzy wspó³w³a¶cicielami na piêæ lat, natomiast w ostatnim roku przed up³ywem zastrze¿onego terminu dopuszczalne jest przed³u¿enie go na dalsze piêæ lat (przed³u¿enie takie mo¿na znowu ponowiæ). Zniesienie wspó³w³asno¶ci mo¿e nast±piæ w trybie umowy pomiêdzy wspó³w³a¶cicielami lub - je¿eli nie mo¿na uzyskaæ konsensusu - na drodze s±dowej.
Rzecz wspóln± mo¿na podzieliæ, o ile podzia³ ten nie jest sprzeczny z przepisami ustawy, spo³eczno-gospodarczym przeznaczeniem rzeczy i nie poci±ga za sob± istotnej zmiany rzeczy lub znacznego zmniejszenia jej warto¶ci (przyk³adowo trudno bowiem sobie wyobraziæ fizyczny podzia³ laptopa bez jego zniszczenia). Gdyby rzeczy nie da³o siê podzieliæ, nale¿y przyznaæ j± na w³asno¶æ jednemu ze wspó³w³a¶cicieli z obowi±zkiem sp³aty pozosta³ych. W ostateczno¶ci mo¿liwa jest równie¿ sprzeda¿ rzeczy wspólnej i podzielenie uzyskanej ze sprzeda¿y sumy, stosownie do posiadanych udzia³ów.
(sp)
· Napisane przez Administrator
dnia February 16 2012
1165 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".