Podczas przegl±dów przewodów kominowych, instalacji gazowej oraz elektrycznej w protokóle stwierdzono usterki w niektórych lokalach mieszkaniowych wspólnoty mieszkaniowej. Kto egzekwuje wykonanie zaleceñ pokontrolnych od w³a¶cicieli mieszkañ. Czy w razie niewykonania zaleceñ sprawê nale¿y skierowaæ do s±du cywilnego, czy do powiatowego inspektora nadzoru budowlanego o wyegzekwowanie?
Osoby dokonuj±ce przegl±du poszczególnych instalacji powinny poinformowaæ w³a¶cicieli lokali o usterkach wystêpuj±cych w ich lokalach. Zwykle jednak protokó³ zawieraj±cy spis tych usterek dostarczany jest tylko zarz±dowi wspólnoty mieszkaniowej. Dobrym obyczajem jest wiêc pisemne poinformowanie odpowiednich w³a¶cicieli o wystêpuj±cych w ich lokalach usterkach, które zosta³y stwierdzone podczas kontroli. Obowi±zek usuniêcia stwierdzonych usterek spada jednak zwykle przede wszystkim na wspólnotê mieszkaniow±. Usterki dotycz± bowiem przewodów kominowych nale¿±cych do nieruchomo¶ci wspólnej. Wyj±tkiem s± specjalne przewody wybudowane dla indywidualnych w³a¶cicieli, np. w przypadku kominka zbudowanego w lokalu. Nie dotyczy to przewodów gazowych wewn±trz lokalu, które mog± co prawda (zgodnie z uchwa³± w³a¶cicieli lokali) byæ w³asno¶ci± w³a¶ciciela lokalu, jednak¿e nawet w takim przypadku zaleca siê by wspólnota mieszkaniowa wziê³a na siebie zarówno obowi±zek przegl±du okresowego, jak i obowi±zek usuwania stwierdzonych usterek (nie dotyczy to odbiorników gazu - kuchenek, podgrzewaczy itp.). Takie rozwi±zani podnosi poziom bezpieczeñstwa w ca³ym budynku. Instalacji elektrycznej wewn±trz lokalu (za licznikiem/ zabezpieczeniem), która nale¿y do indywidualnego w³a¶ciciela. Ka¿dy z w³a¶cicieli zarz±dza swoim lokalem, jest zatem zobowi±zany do zapewnienia prawid³owego funkcjonowania nale¿±cych do niego instalacji i urz±dzeñ. Wspólnota nie ma wiêc obowi±zku nadzorowania usuwania usterek i nie powinna ingerowaæ w sprawy bêd±ce w kompetencji indywidualnego w³a¶ciciela lokalu.
Istnieje tu jednak jeden wyj±tek. Je¿eli usterka zagra¿a nie tylko lokalowi, lecz tak¿e pozosta³ym lokalom czy te¿ konstrukcji i instalacjom budynku (nieruchomo¶ci wspólnej), np. w przypadku nieszczelno¶ci urz±dzeñ gazowych, zarz±d wspólnoty ma prawo i obowi±zek interesowania siê procesem usuwania usterki, a w przypadku du¿ej zw³oki i wynikaj±cego st±d du¿ego zagro¿enia dla mieszkañców, ma prawo odci±æ dop³yw gazu (w ten sposób usuwaj±c zagro¿enie) i jednocze¶nie interweniowaæ w organach nadzoru budowlanego w celu zapewnienia bezpieczeñstwa na terenie budynku.
(sp)
· Napisane przez Administrator
dnia January 20 2012
1888 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".