Jeste¶my w³a¶cicielami 47 lokali w budynku spó³dzielni mieszkaniowej, mamy 79 proc. udzia³u w nieruchomo¶ci. Rozpoczêli¶my procedurê powo³ania wspólnoty, chcemy wybraæ zarz±d wspólnoty i zleciæ zarz±dzanie nieruchomo¶ci± wspóln± spó³dzielni mieszkaniowej. Czy to zebranie powinien protokó³owaæ notariusz, czy jest to zmiana sposobu zarz±du? Spó³dzielnia twierdzi, ¿e notariusz jest niepotrzebny.
Art. 27. ust. 2. Ustawy o spó³dzielniach mieszkaniowych mówi, ¿e zarz±d nieruchomo¶ciami wspólnymi stanowi±cymi wspó³w³asno¶æ spó³dzielni jest wykonywany przez spó³dzielniê jak zarz±d powierzony, o którym mowa w art. 18 ust. 1. Ustawy z 24 czerwca 1994 r. o w³asno¶ci lokali. Nie ma znaczenia, czy w³a¶ciciele lokali s± cz³onkami spó³dzielni.
Jednak zgodnie z art. 241. ust. 1. wiêkszo¶æ w³a¶cicieli lokali w budynku lub budynkach po³o¿onych w obrêbie danej nieruchomo¶ci, obliczana wed³ug wielko¶ci udzia³ów w nieruchomo¶ci wspólnej, mo¿e podj±æ uchwa³ê, ¿e w zakresie ich praw i obowi±zków oraz zarz±du nieruchomo¶ci± wspóln± bêd± mia³y zastosowanie przepisy ustawy o w³asno¶ci lokali.
Je¿eli zatem w³a¶ciciele lokali w budynku chc± podj±æ tak± uchwa³ê, to ona nie powoduje zmiany sposobu zarz±du, a zarz±dc± pozostaje spó³dzielnia. Nie ma wiêc powodu, aby uchwa³a by³a podejmowana w obecno¶ci notariusza.
Podjêcie uchwa³y, o której mowa w art. 241. ust. 1. Ustawy o spó³dzielniach mieszkaniowych, ma skutek taki, ¿e przestaj± obowi±zywaæ uchwa³y organów spó³dzielni (walnego zgromadzenia, rady nadzorczej i zarz±du). W³a¶ciciele lokali (w tym spó³dzielnia) powinni tworzyæ w³asne, wspólnotowe prawa. Przy tym nastêpne ju¿ uchwa³y w³a¶cicieli nie s± podejmowane zgodnie z zasadami spó³dzielczymi (ka¿demu cz³onkowi przys³uguje jeden g³os, uchwa³y s± podejmowane zwyk³± wiêkszo¶ci± g³osów). S± one podejmowane wed³ug zasad okre¶lonych w ustawie o w³asno¶ci lokali, czyli uchwa³y podejmowane s± wiêkszo¶ci± udzia³ów wszystkich w³a¶cicieli, nie tylko podczas zebrania, lecz tak¿e w trybie indywidualnego zbierania g³osów (choæ mo¿liwe jest ustalenie, ¿e ka¿demu w³a¶cicielowi przys³uguje jeden g³os).
Je¿eli spó³dzielnia dokona wyodrêbnienia wszystkich lokali, to wówczas, zgodnie z art. 26. Ustawy o spó³dzielniach mieszkaniowych, nastêpuje zmiana sposobu zarz±du po wyodrêbnieniu w³asno¶ci ostatniego lokalu stosuje siê przepisy ustawy o w³asno¶ci lokali. Choæ nie jest to jasno okre¶lone, to w ¶wietle obowi±zuj±cych przepisów wydaje siê, ¿e zmiana nastêpuje z mocy ustawy, nie jest wiêc potrzebna uchwa³a podejmowana w obecno¶ci notariusza. Podstaw± zmiany wpisu w ksiêdze wieczystej powinien byæ akt notarialny wyodrêbnienia ostatniego z lokali.
(sp)
· Napisane przez Administrator
dnia November 24 2011
1708 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".