W 1993 roku zmarł mój ojciec. Ojciec sporządził testament notarialny, w którym przepisał na mnie dom i działkę. Mama i rodzeństwo zrzekli się wtedy swojej części na moją rzecz - uczynili to u notariusza, przy spisywaniu testamentu ojca. Notariusz, który sporządził testament, nie pracuje już w Sądzie Rejonowym. W archiwum sądu nie ma testamentu, na co dostałem zaświadczenie. Gdzie tego testamentu szukać?
Taki akt powinien zostać przekazany do archiwum ksiąg wieczystych sądu rejonowego właściwego dla siedziby kancelarii notariusza lub państwowego biura notarialnego. Może, szukając, podał Pan błędne lub nieprecyzyjne dane? Warto sprawdzić w archiwum sądu tzw. repertoria A, do jakich wpisuje się m.in. datę czynności notarialnej; imiona, nazwiska i miejsce zamieszkania stron oraz krótką treść czynności.
Jeśli po akcie notarialnym dotyczącym testamentu nie ma śladu, treść testamentu może być ustalona w postępowaniu sądowym o nabycie spadku. W postanowieniu z dnia 20 lipca 2005 r. (sygn. II CK 2/05) Sąd Najwyższy wskazał, że co do zasady fakt sporządzenia testamentu własnoręcznego oraz jego treść można ustalać wyłącznie na podstawie zeznań świadków. Zeznania świadków należy jednak oceniać ze szczególną wnikliwością i ostrożnością, zwłaszcza w sytuacjach, kiedy nie ma śladu pisemnych dowodów potwierdzających fakt sporządzenia testamentu, co może ułatwiać ewentualne manipulacje i popełnianie nadużyć. Skutki tego orzeczenia powinny mieć zastosowanie także w przypadku zagubionego testamentu notarialnego. Wzmianka w repertorium A uprawdopodobniłaby sam fakt sporządzenia testamentu i pomogła w postępowaniu spadkowym. (sp)
· Napisane przez Administrator
dnia March 24 2011
2113 czytań ·
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".