Nasza wspólnota podjęła uchwałę o naliczaniu 20-procentowych odsetek przy zwłoce we wnoszeniu zaliczki. Czy może to być zgodne z prawem, jeżeli odsetki ustawowe są znacznie niższe?
***
Wspólnota miała prawo ustalić wysokość odsetek według własnego uznania. Art. 481 k.c. mówi, że wierzyciel ma prawo żądać od dłużnika odsetek za czas opóźnienia. W par. 2 tego artykułu zapisano, że jeżeli stopa odsetek nie była z góry oznaczona, należą się odsetki ustawowe. Jednak jeżeli wierzytelność jest oprocentowana według stopy wyższej niż ustawowa, to wierzyciel może żądać odsetek za opóźnienie według tej wyższej stopy. Z tego przepisu wynika, że wspólnota, jako wierzyciel, może podjąć decyzję o wyższym oprocentowaniu zaległości, niż stanowi oprocentowanie ustawowe. Według ustawy o własności lokali, właściciel ma wnosić zaliczki na utrzymanie nieruchomości wspólnej oraz na opłacenie zużytych w lokalu mediów do 10 dnia każdego miesiąca. Chodzi o to, by wspólnota miała środki na opłacenie faktur za wszystkie usługi, żeby nie utraciła płynności finansowej. Podjęcie uchwały o naliczaniu wysokich odsetek prawdopodobnie ma na celu dyscyplinowanie właścicieli. Wspólnota, która nie ma podjętej uchwały w sprawie odsetek, może je naliczać w wysokości ustawowej. (sp)
· Napisane przez Administrator
dnia September 02 2010
1793 czytań ·
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".