Nikt ich nie pyta kim s±. Czy pij± czy nie. Jest zima, zdarza siê, ¿e mróz. Ciep³a kurtka to najwa¿niejsza rzecz jakiej potrzebuj±. Bez znaczenia: markowa, bez metki. Na plantach widzia³am takiego, który mia³ na sobie i kombinezon i kurtkê. Podwójne ciep³o. Dlatego z Jackiem Dunikowskim postawili¶my wieszak, zape³nili¶my go ciep³ymi ubraniami i pozwalamy potrzebuj±cym, by bez skrêpowania je brali! Bo taka jest idea ogólnopolskiej akcji „Wymiana ciep³a”, któr± jako pierwsi zrobili radni warszawskiej Woli.
Je¶li macie niepotrzebne ciep³e ubrania zachêcamy do przyniesienia ich i rozwieszenia przed wej¶ciem do kiermaszu Emaus, os. Willowe 29. O ka¿dej porze do 4 lutego. Zapro¶cie te¿ do udzia³u inne osoby! Wymieniajmy siê ciep³em! Wydarzenie „Wymiana ciep³a” mo¿na ¶ledziæ na Fb. Wieszak stan±³ na Willowym. Dawniej by³a tu fabryka wafli, niektórzy pamiêtaj±, ¿e wytwarzano kwadratowe andruty, a od kilkunastu lat nowohucianie znaj± to miejsce jako kiermasz Emaus. Miejsce dla ludzi, którzy kiedy¶ byli bezdomni. Praca zmienia ich ¿ycie i dziêki niej ucz± siê to swoje ¿ycie szanowaæ.
Jak widzisz bezdomnego, daj mu adres do Emaus. Wieszak uchroni go przed zimnem a mo¿e uratuje mu ¿ycie.
Gosia Szymczyk-Karnasiewicz
310 mln z³otych – tyle wynosi unijne dofinansowanie na rozbudowê ul. Igo³omskiej, które zosta³o przyznane dla Krakowa przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych. To drugie tak znacz±ce dofinansowanie dla stolicy Ma³opolski. Wcze¶niej przeznaczono 150 mln z³otych na przebudowê Alei 29 Listopada.
Pierwszy etap tej wa¿nej inwestycji zosta³ zrealizowany w ubieg³ym roku i obejmowa³ przebudowê odcinka od skrzy¿owania ul. Igo³omskiej z ul. Brzesk± do granicy miasta. W tym roku rusz± prace zwi±zane z drugim etapem, który jest na etapie procedury podpisania umowy z wykonawc±. Drugi etap inwestycji obejmie rozbudowê ul. Igo³omskiej od ul. Giedroycia do skrzy¿owania ul. Brzeskiej z ul. Igo³omsk±. Na d³ugo¶ci ca³ego tego odcinka (7,5 km) zostanie poszerzona o dodatkowe pasy, powstan± ¶cie¿ki rowerowe, zostan± równie¿ przebudowane wiadukty kolejowe, przewidziana jest budowa zatok i przystanków autobusowych oraz remont pêtli tramwajowej w Pleszowie.
(f)
W pi±tek 13 stycznia replika krakowskiego „Adasia” stanê³a na placu Centralnym. Wcze¶niej pomnik odwiedzi³ Wroc³aw, Katowice i Warszawê. Teraz rozpoczyna wêdrówkê po Krakowie - to czê¶æ kampanii informacyjnej 4. Miêdzynarodowego Festiwalu Teatru Formy Materia Prima, który rozpocznie siê 18 lutego 2017 roku w Krakowie.
Zadziwieni nowohucianie zastanawiali siê co na ¶rodku placu Centralnego robi Mickiewicz. Pomnik zbli¿ony rozmiarami do orygina³u, powsta³ w pracowni plastycznej krakowskiego teatru Groteska; bo w³a¶nie jego dyrektor Adolf Weltschek powo³a³ do ¿ycia wspomniany festiwal. Pomnik mo¿na by³o podziwiaæ w Nowej Hucie przez ca³y weekend, swoj± wêdrówkê po Krakowie zakoñczy na p³ycie Rynku G³ównego, od strony Ratusza, gdzie stanie w dniach 17-19 lutego na rozpoczêcie festiwalu. Podró¿ pomnika po Krakowie i kraju jest zarazem czê¶ci± akcji „Arty¶ci na coko³y”, która – jak podkre¶la Adolf Weltschek - ma wzbudziæ refleksjê nad znaczeniem i rol± artystów oraz sztuki w dziejach narodu. Celem akcji jest stworzenie galerii z³o¿onej z piêciu pomników artystów wy³onionych w plebiscycie, który wci±¿ trwa. Mo¿na g³osowaæ przez Internet; wystarczy pobraæ formularz na stronie festiwalu Materia Prima: www.materiaprima.pl - i wype³niony przes³aæ e-mailem na wskazany adres. W Krakowie najwiêcej g³osów zebrali do tej pory Andrzej Wajda, Stanis³aw Wyspiañski, Wis³awa Szymborska, Jerzy Stuhr i Tadeusz Kantor.
(a³)
Noclegownia i schronisko dla mê¿czyzn przy ul. Makuszyñskiego, godzina 19: w wieczór, przed ¶wiêtem Trzech Króli, ju¿ dawno jest tu komplet. Nic dziwnego bo noc zapowiada siê mro¼nie. Dzisiaj nocowaæ tu bêdzie 213 mê¿czyzn.
W tym przypadku mo¿na mówiæ raczej, ¿e noclegownia dla wielu z nich jest drugim domem. - Docieraj± do nas, gdy zaczynaj± siê ch³odniejsze dni i zostaj± na kilka miesiêcy. Zim± „stali” podopieczni noclegowni, która mo¿e przyj±æ oko³o 100 osób, stanowi± wiêkszo¶æ. „Przypadkowych” jest niewielu, bo ci raczej korzystaj± z ogrzewalni. „Nasi” maj± przyporz±dkowane miejsca w pokoju i mog± wszystkie rzeczy pozostawiæ, gdy opuszczaj± budynek w ci±gu dnia. Oprócz soboty i niedzieli, kiedy mog± w budynku pozostaæ. To dotyczy czê¶ci noclegowej. W czê¶ci schroniskowej, gdzie znajduje siê równie¿ 100 ³ó¿ek, przebywaj± osoby ze schorzeniami ruchu i innymi, i panowie maj± zapewniony ca³odobowy pobyt - mówi Ma³gorzata Ochmañska pracownik socjalny placówki.
Dzisiaj najliczniejsza grupê klientów noclegowni przy ul. Makuszyñskiego, stanowi± mê¿czy¼ni w wieku 55 lat i powy¿ej. To osoby, które w bezdomno¶ci siê zestrza³y, ale – w ostatnim czasie - zwiêkszy³a siê grupa m³odych, bezdomnych mê¿czyzn, w wieku dwadzie¶cia i dwadzie¶cia parê lat. Korzystaj±cy z noclegowni i schroniska: 100 osób w czê¶ci noclegowej i 100 w czê¶ci schroniskowej, czêsto nie pracuj±, ale, jak widaæ po niektórych przyk³adach – pracê mo¿na znale¼æ, gdy siê chce.
Budynek przy ul. Makuszyñskiego niedawno przeszed³ generalny remont. Wyremontowano ca³y budynek, wraz z instalacjami. Tak¿e pokoje, magazyny, sanitariaty, pralniê. £azienki, sanitariaty, pralnia naprawdê zosta³y solidnie wyremontowane. Schronisko stopniowo wyposa¿ane jest przez Miejski O¶rodek Pomocy Spo³ecznej w nowe ³ó¿ka, zarówno pojedyncze, jak i piêtrowe - podkre¶la Urszula Chojecka kierownik noclegowni i schroniska.
Dzi¶ to schronisko spe³nia okre¶lone przepisami standardy zarówno metra¿u pokoi, jak i czê¶ci sanitarnej. Pokoje s± tu dwuosobowe, czteroosobowe, albo 8 – osobowe z 4. ³ó¿kami piêtrowymi. Podobnie zapewniono odpowiedni± liczbê sanitariatów i umywalek. Oprócz tego jest pralnia, s± trzy aneksy kuchenne, w których panowie mog± przygotowywaæ sobie sami posi³ki. Jest te¿ obszerna ¶wietlica, gdzie odby³a siê ju¿ wigilia dla wszystkich.
Czê¶æ podopiecznych gotuje sama posi³ki, ale mog± te¿ – o ile spe³niaj± kryterium dochodowe – je¶æ posi³ki na mie¶cie, na bloczki wydawane przez MOPS.
Tym, którzy maja ograniczone mo¿liwo¶ci przemieszczania siê, taki posi³ek dowo¿ony jest na miejsce. Suchy prowiant mog± tak¿e pobieraæ w magazynach ¿ywno¶ci na mie¶cie.
Wielu z nich czuje siê tu, jak u siebie. I korzysta z noclegowni, niekiedy jak pan W³adek – przez wiele lat. To jest jego dom. Mieszka w pokoju trzyosobowym. Z koleg± – ju¿ od lat, natomiast od niedawna maj± „nowego” lokatora”. Pan W³adek mówi, ¿e na razie musi rozwi±zaæ problemy zdrowotne, bo jakby nie to - to by siê robotê znalaz³o…- mówi.
W zwi±zku z ostatnimi wysokimi mrozami, zape³ni³o siê kilkana¶cie miejsc interwencyjnych, czyli po prostu rozk³adane s± dodatkowe materace na korytarzach.
Wtedy sprawy spo¿ycia alkoholu traktuje siê mniej rygorystycznie. Zreszt±, jak podkre¶laj± pracownicy noclegowni, gdy przychodzi mróz tak¿e ich podopieczni staraj± siê pilnowaæ i wstrzymuj± „od spo¿ywania”, gdy¿ to mog³oby uniemo¿liwiæ im nocleg.
Schronisko przy ul. Makuszyñskiego prowadzi program wychodzenia z bezdomno¶ci. Niektórym, choæ to pojedyncze przypadki, to siê udaje. Wychodzenie z bezdomno¶ci jest trudne. Co roku s± osoby, które siê usamodzielniaj±, ale nie s± to liczne przypadki. Po latach ¿ycia na obrze¿ach spo³eczno¶ci musz± uczyæ siê od nowa obowi±zków i powinno¶ci z tym zwi±zanych; op³aty czynszu i innych rachunków na czas, wspó³¿ycia z s±siadami. Najpierw - w mieszkaniu chronionym, zabezpieczanym przez MOPS, gdzie pod opiek± przygotowuj± siê do normalnego ¿ycia. W Krakowie takich mieszkañ chronionych, jest 12. A na mieszkanie socjalne czeka siê d³ugo.
***
Szacuje siê, ¿e w Krakowie, w przebywa oko³o 2 000 osób bezdomnych. W okresie zimowym pomoc dla osób bezdomnych koncentruje siê na zapewnieniu schronienia, odzie¿y, ciep³ego posi³ku oraz ograniczenia ryzyka zamarzniêcia i zaczadzenia osób przebywaj±cych w przestrzeni publicznej.
Na terenie Krakowa w okresie zimowym funkcjonuje 26 placówek zapewniaj±cych schronienie osobom bezdomnym. 14 - to placówki typu schroniska, noclegownie, ogrzewalnie, a 12 to mieszkania chronione lub wspierane.
Gmina Miejska Kraków finansuje lub wspó³finansuje 18 ró¿nego typu placówek, które zapewniaj± 646 miejsc, w tym 190 miejsc dla kobiet i kobiet z dzieæmi oraz 396 miejsc dla mê¿czyzn, w tym 75 miejsc dla osób starszych, niepe³nosprawnych oraz osób po hospitalizacji, wobec których ¶wiadczone s± us³ugi opiekuñcze. Pozosta³e placówki finansowane s± przez organizacje pozarz±dowe, ze ¶rodków w³asnych lub z innych ¼róde³ publicznych.
Zim± w Krakowie schroniska dla bezdomnych i noclegownie uruchamiaj± tzw. miejsca interwencyjne. £±cznie placówki oferuj± 757 ca³orocznych miejsc noclegowych, w tym 115 miejsc w mieszkaniach chronionych lub wspieranych. Zim± w Krakowie schroniska dla bezdomnych i noclegownie uruchamiaj± tzw. miejsca interwencyjne. Na terenie miasta, o tej porze roku, funkcjonuj± równie¿ trzy ogrzewalnie, które mog± równie¿ zapewniæ schronienie osobom bêd±cym pod wp³ywem alkoholu, w tym jedna ca³oroczna oraz dwie uruchamiane w okresie zimowym.
£±cznie w okresie zimowym liczba miejsc noclegowych zwiêksza siê o oko³o 120 miejsc, ale w razie potrzeby placówki nie odmawiaj± przyjêcia potrzebuj±cej osoby, organizuj±c miejsca interwencyjne. Tak jest te¿ w schronisku dla mê¿czyzn przy ul. Makuszyñskiego, gdzie w razie potrzeby nocleg mo¿e znale¼æ dodatkowo jeszcze 50 osób. Ka¿da osoba zg³aszaj±ca siê do placówek dla osób bezdomnych ma mo¿liwo¶æ umycia siê, odwszawienia i uzyskania czystej, ciep³ej odzie¿y.
Z posi³ków dla osób bezdomnych, wydawanych w 4 barach mlecznych na podstawie decyzji administracyjnej MOPS, korzysta oko³o 180 osób dziennie. £±cznie z posi³ków w ramach programu do¿ywiania korzysta wiêc oko³o 215 osób bezdomnych miesiêcznie.
(krys)
W ubieg³y weekend rozpocz±³ siê I etap modernizacji torowiska tramwajowego na Rondzie Kocmyrzowskim, im Ksiêdza Gorzelanego. W czasie tego etapu mo¿liwy bêdzie ruch tramwajów wy³±cznie w relacji ul. Bieñczycka - al. Andersa (od strony DH Wanda). Koszt inwestycji to prawie 8 mln. Z³otych. Remont potrwa ok. 5 miesiêcy.
Na szczê¶cie prace remontowe na tym etapie prowadzone s± we wnêtrzu ronda, wiêc na razie nie s± przewidziane utrudnienia dla kierowców. Jak wyja¶niaj± pracownicy ZIKiT-u remont jest konieczny i oczekiwany przez mieszkañców ze wzglêdu na znaczne zu¿ycie torowiska i torów. Podczas inwestycji powiêkszone zostan± równie¿ ³uki, dziêki czemu tramwaje bêd± ³agodniej wchodziæ w zakrêt. Inwestycja ca³o¶ciowo obejmuje roboty torowe, drogowe, sieæ trakcyjn±, sterowanie i ogrzewanie zwrotnic, kanalizacjê deszczow±, teletechnikê, o¶wietlenie uliczne, sygnalizacjê ¶wietln± i zieleñ. Prace torowe zosta³y podzielona na dwa etapy, tak aby utrudnienia dla pasa¿erów by³y jak najmniejsze. Koniec remontu przewidziany jest na 30 maja 2017 r. Koszt inwestycji wynosi 7mln 677 tys. z³.
Zmiany w komunikacji miejskiej:
nocna linia tramwajowa 64 zostanie zawieszona. W zamian kursowaæ bêdzie nocna linia autobusowa 664.
linia 1 bêdzie kursowa³a z Salwatora do Ronda Czy¿yñskiego bez zmian, nastêpnie al. Jana Paw³a, al. Solidarno¶ci, ul. Ujastek, do przystanku „Wiadukty”, gdzie powróci na swoj± sta³± trasê do Wzgórz Krzes³awickich;
linia 5 bêdzie kursowa³a z Krowodrzy Górki do Ronda Kocmyrzowskiego bez zmian, nastêpnie al. Andersa, ul. Broniewskiego do Ronda Hipokratesa;
linie 16 i 21 bêd± kursowa³y z Mistrzejowic (16) i Osiedla Piastów (21) do Ronda Kocmyrzowskiego, nastêpnie ul. Bieñczyck± i al. Jana Paw³a II do Placu Centralnego, gdzie powróc± na swoje obecne trasy do Pleszowa/Kopca Wandy (16) i Walcowni (21).
Na czas remontu zostanie uruchomiona zastêpcza linia autobusowa 701 kursuj±ca na trasie Czy¿yny Dworzec – Bieñczycka, Kocmyrzowska – Wzgórza Krzes³awickie (powrót ul. Architektów i Poleg³ych w Krzes³awicach). Linia kursowaæ bêdzie z czêstotliwo¶ci± co 10 minut w dni powszednie oraz co 15 minut w dni wolne. Wiêcej szczegó³ów: http://kmkrakow.pl
(a³)
S³owa i melodie polskich kolêd i pastora³ek wybrzmia³y podczas 49. koncertu z cyklu Nowa Huta. Dlaczego Nie?! I nam kolêdowaæ by trzeba…, który odby³ siê 29 grudnia w ko¶ciele pw. ¶w. Brata Alberta. Weso³± nowinê wy¶piewali dla zgromadzonej publiczno¶ci Lidia Jazgar z zespo³em Galicja oraz go¶æ specjalny – Magda Steczkowska. Towarzyszy³y im Krakowska M³oda Filharmonia ZPSMuz. im. M. Kar³owicza w Krakowie, Chór Sanktuarium ¶w. Jana Paw³a II w Krakowie Nie lêkajcie siê! oraz Bocheñski Chór Kameralny Salt Singers.
Wykonana wspólnie z publiczno¶ci± kolêda Lulaj¿e Jezuniu rozpoczê³a koncert. Specjalnie na okoliczno¶æ tego wydarzenia przygotowano nowe aran¿acje znanych i lubianych tradycyjnych kolêd takich, jak Gdy siê Chrystus rodzi, Dzisiaj w Betlejem, Cicha noc czy W¶ród nocnej ciszy. Autorem aran¿acji i dyrygentem koncertu by³ Tomasz Chmiel. Chóry do koncertu przygotowali Marek Kluza i Maciej Koz³owski. W utworach wykonywanych na chór i orkiestrê mo¿na by³o us³yszeæ trzy solowe g³osy: Natalii Czajkowskiej, Gabrieli ¦wierczek i Eryka Lasoty. Zaprezentowa³ siê tak¿e 8-osobowy chórek ch³opiêcy, ubranych w stroje pastuszków, nawi±zuj±cych do tematyki ¶piewanych kolêd.
Prowadz±ca koncert Lidia Jazgar – dyrektor artystyczny cyklu - gor±co zachêca³a publiczno¶æ do wspólnego kolêdowania, wymiany u¶miechów z siedz±cymi obok osobami czy z³apania siê za rêce. Razem z zespo³em Galicja, Lidia Jazgar przygotowa³a dla s³uchaczy przegl±d utworów, pochodz±cych z wydanych przez zespó³ p³yt bo¿onarodzeniowych z muzyk± Ryszarda Br±czka i tekstami Waldemara ¦migasiewicza.
Burz± oklasków publiczno¶æ przywita³a Magdê Steczkowsk±. Artystka wykona³a kolêdy Mizerna cicha i Oj Malu¶ki, a widzów zachêci³a do wspólnego za¶piewania O gwiazdo Betlejemska i Przybie¿eli od Betlejem. Na fina³ blisko dwugodzinnego koncertu wszyscy arty¶ci, wspólnie z publiczno¶ci± wykonali jedn± z najstarszych zachowanych polskich kolêd - Bóg siê rodzi.
Utwory o tematyce ¶wi±tecznej to nie tylko kolêdy i pastora³ki. To tak¿e ogrom literatury i poezji pe³nych bo¿onarodzeniowych tre¶ci. Podczas koncertu mo¿na by³o us³yszeæ jeden z takich wierszy ¦wiêto szopki, autorstwa krakowskiego poety, pisarza Tadeusza ¦liwiaka.
Tradycyjnie jak na wszystkich koncertach z cyklu przy wej¶ciu do ko¶cio³a przybywaj±cych witali wolontariusze Hospicjum im. ¶w. £azarza w Krakowie. Ka¿dy obdarowany zosta³ piêknym kalendarzykiem na nowy rok, a chêtni mogli wspomóc datkami to wielkie dzie³o pomocy osobom chorym.
Ko¶ció³ wype³niony by³ po brzegi. Tak liczny udzia³ s³uchaczy podczas koncertu, pokazuje, ¿e jest w ludziach bardzo mocno zakorzeniona potrzeba i tradycja kolêdowania. Dla organizatorów cyklu Nowa Huta. Dlaczego Nie?!, którymi s± Porozumienie Dzielnic Nowohuckich – Dzielnice: XIV Czy¿yny, XV Mistrzejowice, XVII Wzgórza Krzes³awickie, O¶rodek Kultury Kraków-Nowa Huta oraz Stowarzyszenie Przyjació³ Nowej Huty jest to dodatkowa motywacja do organizacji kolejnych koncertów, w tym tradycyjnie ju¿ w po¶wi±tecznym tygodniu - koncertów kolêd.
Organizatorzy sk³adaj± serdeczne podziêkowania wszystkim, bez których 49-ty koncert Nowa Huta. Dlaczego Nie?! nie móg³by zostaæ zrealizowany. Artystom za ich ciep³o i zaanga¿owanie. S³owa podziêki dla Ksiêdza Wies³awa Macudy - proboszcza parafii ¶w. Brata Alberta za go¶cinê i ¿yczliwo¶æ oraz licznie zgromadzonej publiczno¶ci, bo tylko dziêki ich obecno¶ci, organizacja tych wydarzeñ ma sens. Szczególne podziêkowania organizatorzy kieruj± w stronê wspieraj±cych realizacjê wydarzeñ sponsorów cyklu - EDF Polska S.A. i Ma³opolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. oraz partnerów cyklu, którymi s±: Kraków Airport, LOTTO, Agencja Artystyczna Art Blue, Szko³a Aspirantów Pañstwowej Stra¿y Po¿arnej oraz Concept Music Art. Podziêkowania równie¿ dla TVP Kraków, Radia Plus, Dziennika Polskiego, G³osu. Tygodnika Nowohuckiego za objêcie patronatu medialnego nad wydarzeniem. Organizatorzy dziêkujê tak¿e za pomoc Krakowskiemu Pogotowiu Ratunkowemu oraz harcerzom ze Szczepu Harcerskiego im. W.B. G³owackiego Bartoszowcy.
(f)
Dyrektor Zbigniew Grzyb zaprasza na oryginaln± wystawê w Nowohuckim Centrum Kultury do 15 stycznia br. – ZE ZBIORÓW JURKA KUJAWSKIEGO „SZPINAKA”
9 stycznia o godzinie 18.00 w Nowohuckim Centrum Kultury odbêdzie siê spotkanie Jurka Kujawskiego „Szpinaka” Kawalera Orderu U¶miechu z Przyjació³mi w niecodziennej scenerii. W Galerii Nowohuckiego Centrum Kultury jest wystawa na której s± pokazywane makatki - kucharki i instalacja zydelków u³o¿ona przez Lenê Karpiñsk± (lat 7), kamionka bocheñska z jego zbiorów oraz Poczta Harcerska Nowa Huta funkcjonuj±ca od 1974 roku.
Jerzy Kujawski pseudonim „Szpinak” to mocno wro¶niêty w pejza¿ Nowej Huty - Cz³owiek. Tutaj siê urodzi³ 66 lat temu, mieszkaj±c z rodzicami w os. Stalowym, tu uczêszcza³ do szko³y powszechnej i nieopodal w os. Szkolnym do s³ynnego „elektryka”. Od lat m³odzieñczych zwi±za³ siê z harcerstwem, przechodz±c wszystkie stopnie kariery dochodz±c do komendanta Hufca ZHP Nowa Huta. Kolejny dobry zwi±zek zawar³ z Nowohuckim Centrum Kultury, gdzie pracowa³ od jego powstania do chwili obecnej zajmuj±c siê prac± z dzieæmi. Obecnie zosta³ stypendyst± ZUS-u, ale nadal kontynuuje prace w NCK bêd±c Gospodarzem „Chaty u Szpinaka” w której znajduj± siê skarby etnograficzne z ca³ej Polski. Tutaj prowadzi zajêcia edukacyjne „Na Folklorystycznej ¦cie¿ce” i go¶ci wszystkich spragnionych prawdziwego kontaktu z przedmiotami pochodz±cymi ze starych gospodarstw i domów.
Na wystawie eksponowana jest Poczta Harcerska Nowa Huta (pracuj±ca od 1974 r.). Poczta pokazuje historiê pracy harcerskiej i Nowohuckiego Centrum Kultury.
O makatkach Jurek tak mówi: „Do lat sze¶ædziesi±tych ubieg³ego wieku wisia³y prawie w ka¿dej polskiej kuchni - tak w mie¶cie jak i na wsi - i by³y wizytówk± gospodyni. Makatki drukowano i haftowano; a ich wzory by³y przekazywane przez gospodynie. Haftowano je najczê¶ciej w kolorze niebieskim lub czerwonym ró¿nymi ¶ciegami: p³askim, sznureczkiem lub krzy¿ykami, a na makatkach umieszczone by³y rozmaite wzory i napisy: religijne: „Kiedy ranne wstaj± zorze”, „Kto z Bogiem - Bóg z nim”, kuchenne: „Soli i chleba w kuchni potrzeba”, „Jak ja ugotujê - ka¿demu smakuje”, mi³osne: „Ja ciê kocham a ty ¶pisz”, „Gdzie szczê¶cie i zgoda panuje, tam mi³o¶æ swe gniazdko buduje”, dzieciêce: „ ¦wiat malutki nie wie co to smutki”, „Le¶na kapela wszystkich rozwesela”, higieniczne: „Zimna woda zdrowia doda”, „Myj siê zimn± wod± - bêdziesz piêkn± i m³od±”, obyczajowe: „Nie mów nikomu, co siê dzieje w domu”, „Bez pracy nie ma ko³aczy”.
Jurek Kujawski mówi: „Moja kolekcja gromadzona latami liczy 598 makatek, w tym tak¿e makatki – rêczniki zdobi±ce niegdy¶ umywalnie. Oprócz polskich posiadam tak¿e makatki s³owackie, niemieckie, holenderskie, szwedzkie, i ³emkowskie. Polskie zachwycaj± swoj± prostot±, tematyk±, humorem i kolorystyk±, prezentowane na wielu imprezach czêsto wzbudzaj± zachwyt zarówno m³odszych pokoleñ, jak i tych starszych, którym przywo³uj± w³asne wspomnienia oraz czasy m³odo¶ci. Makatki do Nowej Huty przywozi³y rodziny z ka¿dego nieomal zak±tka Polski i Kresów, a wiele z nich zdobi³o kuchnie podkrakowskich wiosek. Najstarsze maj± ponad 80 lat i s± cennymi pami±tkami rodzinnymi czêsto przekazywanymi z pokolenia na pokolenie. Wci±¿ powiêkszana kolekcja powsta³a dziêki ofiarno¶ci licznych i serdecznych darczyñców. Makatki prezentujê na folklorystycznych zajêciach z dzieæmi w „Cha³upie u Szpinaka”, mówi±c, ¿e s± to s± takie stare, nostalgiczne telewizory”.
(SP)
W¶ród uhonorowanych dziennikarze i wspó³pracownicy „G³osu Tygodnika Nowohuckiego” – ¦WI¡TECZNE SPOTKANIE „PROMETEUSZA”
Tu¿ przed ¦wiêtami Bo¿ego Narodzenia Fundacja „Prometeusz” Pro Publico Bono zorganizowa³a spotkanie przy Polskim Wigilijnym Stole w Hotelu Europejskim. Go¶ci i Przyjació³ Fundacji powita³ jej prezydent Wies³aw Ibek i prezes Zarz±du prof. Kazimierz Flaga. Zaprosili oni na scenê prezydenta Krakowa prof. Jacka Majchrowskiego oraz wojewodê ma³opolskiego Józefa Pilcha, którzy wziêli udzia³ wraz ze wspomnianym kierownictwem Fundacji w uhonorowaniu ludzi wielkiego serca wspieraj±cych Fundacjê w dzia³aniach na rzecz ludzi ubogich i pokrzywdzonych przez los. Prezydent Jacek Majchrowski odebra³ Statuetkê Prometeusza, a wojewoda zosta³ uhonorowany Krzy¿em Zas³ugi dla Z¯ WP. W¶ród uhonorowanych byli dziennikarze i wspó³pracownicy „G³osu Tygodnika Nowohuckiego”. Redaktor Naczelny Jan L. Franczyk otrzyma³ Statuetkê Z³otego Serca, red. S³awomir Pietrzyk Krzy¿ za Zas³ugi dla Z¯ WP, a wspó³pracownik redakcji dr Zygmunt Fura Z³ot± Odznakê Prometeusza. Po wrêczeniu odznaczeñ ksi±dz Bogus³aw Filipiak z parafii pw. Naj¶wiêtszej Rodziny z Zakopanego pob³ogos³awi³ op³atki, którymi podzielili siê zebrani ¿ycz±c sobie zdrowych i radosnych ¦wi±t Bo¿ego Narodzenia oraz Szczê¶liwego Nowego 2017 Roku.
(mp)
Red. Jan L. Franczyk otrzyma³ Statuetkê Z³otego Serca.
Fot. Rafa³ Kalinowski
Przy ul. Odmêtowej w Nowej Hucie otwarto... CENTRUM OPIEKI WYRÊCZAJ¡CEJ
Ju¿ jest. Pierwsze w Polsce Centrum Opieki Wyrêczaj±cej. Jedyne jak dot±d takie miejsce w kraju, zosta³o otwarte 15 grudnia br. przy ulicy Odmêtowej 4 w Nowej Hucie.
Od przewlek³ej i nieuleczalnej choroby nie ma urlopu… dlatego Centrum by³o wyczekiwane przez rodziców, którzy przez wiele lat, codziennie, przez ca³± dobê opiekuj± siê swoimi dzieæmi. W¶ród nich rodzice 25-letniego £ukasza, który od urodzenia choruje na nieuleczaln± mukopolisacharydozê. £ukasz wymaga sta³ej, nieustannej opieki. Jego oboje rodzice pracuj± zawodowo na zmiany, tak aby codziennie móc zamieniaæ siê w opiece nad synem. Jak mówi p. Barbara – mama £ukasza – nie pamiêtaj±, kiedy ostatnio wspólnie byli w kinie, czy na spacerze, nie wspominaj±c o urlopie. To tylko jeden z wielu przyk³adów rodzin, stale opiekuj±cych siê swoimi ciê¿ko chorymi dzieæmi.
W sobotê 17 grudnia br. tradycyjnie jak co roku w Szkole Aspirantów Pañstwowej Stra¿y Po¿arnej w Krakowie na os. Zgody odby³o siê spotkanie op³atkowe stra¿aków. Swoj± obecno¶ci± spotkanie zaszczyci³a Prezes Rady Ministrów Beata Szyd³o. W spotkaniu wziê³o udzia³ blisko 1000 stra¿aków Ochotniczych Stra¿y Po¿arnych i Pañstwowej Stra¿y Po¿arnej z ca³ej Ma³opolski. By³y te¿ delegacje stra¿aków ze ¦l±ska oraz delegacja stra¿aków ze S³owacji. W spotkaniu wziê³o udzia³ wielu znamienitych go¶ci, m.in.: £ukasz Smó³ka – szef Gabinetu Politycznego Ministra Infrastruktury i Budownictwa, Józef Pilch - wojewoda Ma³opolski, Ma³opolski Komendant Wojewódzki PSP st. bryg. Stanis³aw Nowak a tak¿e cz³onkowie Zarz±du Oddzia³u Wojewódzkiego ZOSP RP, Komisji Rewizyjnej oraz S±du Honorowego RP w Krakowie z pos³em RP i zarazem prezesem Edwardem Siark±, a tak¿e kapelani stra¿accy. B³ogos³awieñstwa wszystkim uczestnikom udzieli³ i po¶wiêci³ op³atki ks. bp Jan Szkodoñ. Sk³adaj±c ¿yczenia ¶wi±teczno-noworoczne premier Beata Szyd³o zapewni³a, ¿e sprawy stra¿ackie s± dla Rz±du RP i dla niej osobi¶cie bardzo wa¿ne gdy¿ sama jest w swojej rodzinnej miejscowo¶ci stra¿akiem ochotnikiem. W trakcie sk³adania ¿yczeñ czas umila³y zespo³y muzyczne z OSP Lipnica Wielka, „Radoczanie" oraz chóry ze Strumian i Szko³y Aspirantów PSP w Krakowie.
WR
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".