Rok 2009 bêdzie okazj± – jak to ju¿ pisali¶my parokrotnie – do obchodów rozmaitych rocznic. Przede wszystkim Polska bêdzie zabiegaæ o to, aby Europa nie przeoczy³a siedemdziesi±tej rocznicy wybuchu II wojny ¶wiatowej. Na 1 i 17 wrze¶nia zaplanowane s± uroczysto¶ci przypominaj±ce niemiecki , a nastêpnie sowiecki najazd. Na tê okazjê w Gdañsku zaplanowano otwarcie muzeum wojny, którego projekt jak na razie wzbudza liczne spory.
Z perspektywy politycznej wa¿niejsze bêd± jednak uroczysto¶ci dwudziestej rocznicy odzyskania niepodleg³o¶ci. Wprawdzie przypomniany zostanie pocz±tek obrad okr±g³ego sto³u (6 lutego 1989 roku), ale g³ówne obchody przewidziano na 4 czerwca – rocznicê tzw. kontraktowych wyborów, które komuni¶ci sromotnie przegrali. Na ten dzieñ, równie¿ do Gdañska, zostali zaproszeni przywódcy pañstw europejskich. Poniewa¿ organizatorem uroczysto¶ci jest rz±d, mo¿na siê spodziewaæ, ¿e g³ównym bohaterem spotkania bêdzie Lech Wa³êsa, wówczas przewodnicz±cy „Solidarno¶ci”. Warto pamiêtaæ, ¿e w tych wyborach sukces odnie¶li krakowianie: Mieczys³aw Gil, Edward Nowak, Jan Rokita , Jerzy Zdrada oraz Józefa Hennelowa, a tak¿e senatorowie Roman Ciesielski i Krzysztof Koz³owski.
Z pewno¶ci± uczczona zostanie równie¿ rocznica powo³ania rz±du Tadeusza Mazowieckiego, cenionego zw³aszcza przez zwolenników „grubej kreski”. Rz±d powsta³ 12 wrze¶nia 1989 roku, a w jego sk³ad weszli przedstawiciele „Solidarno¶ci”, Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego, Stronnictwa Demokratycznego oraz – niestety – PZPR (w tym Czes³aw Kiszczak, odpowiedzialny za dzia³alno¶æ bezpieki i ZOMO). W rz±dzie Mazowieckiego równie¿ znale¼li siê krakowianie, m.in. Tadeusz Syryjczyk, minister przemys³u, oraz Krzysztof Koz³owski, który w 1990 roku jako minister spraw wewnêtrznych, zast±pi³ Kiszczaka.
W ca³ej Europie, ale szczególnie w Niemczech, 9 listopada obchodzona bêdzie dwudziesta rocznica zburzenia muru berliñskiego, zbudowanego przez NRD i Sowiety w 1961 roku. Zapewne ta w³a¶nie data, rozpoczynaj±ca proces zjednoczenia Niemiec, zostanie uznana jako symboliczna data przezwyciê¿enia podzia³u Europy. Niestety polskie w³adze nie uczyni³y niczego, aby w ¶wiecie doceniono znaczenie „Solidarno¶ci” i wielkiego buntu spo³ecznego w 1980 roku, który nadwyrê¿y³ komunistyczny system w Polsce i od którego rozpocz±³ siê stopniowy upadek sowieckiego imperium.
Czy Kraków bêdzie braæ udzia³ w tych rocznicowych uroczysto¶ciach? Prawdopodobnie nie, ale w czerwcu minie trzydziesta rocznica pierwszej pielgrzymki Jana Paw³a II do Polski, w tym Mszy ¦w. na B³oniach, która po raz pierwszy w historii Polski zgromadzi³a w jednym miejscu tak ogromn± rzeszê wiernych.
Jest jeszcze jedna rocznica, przypadaj±ca w tym roku, godna zauwa¿enia zw³aszcza w Nowej Hucie. 10 grudnia 1989 roku, po licznych manifestacjach m³odzie¿y, ostatecznie zdemontowano pomnik Lenina w Alei Ró¿. Miejmy nadziejê, ¿e organizatorzy obchodów rocznicy powstania Nowej Huty, nie zapomn± równie¿ i o tej dacie.
Ryszard Terlecki
· Napisane przez Administrator
dnia January 09 2009
4248 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".