¦wiêta Wielkiej Nocy nios± ze sob± prawdê fundamentaln±: prawdê o tym, ¿e Jezus, syn Maryi, znany mieszkañcom Nazaretu i Jerozolimy, który umar³ przybity do krzy¿a, i który zosta³ pogrzebany, ¿e w³a¶nie ten Jezus zmartwychwsta³. Wiadomo¶æ o zmartwychwstaniu g³osili pocz±tkowo ci, którzy spotkali Zmartwychwsta³ego. A za g³oszenie tej prawdy p³acili nawet swoim ¿yciem.
Dzisiaj, patrz±c na to, co dzieje siê w naszej Ojczy¼nie, trudno oprzeæ siê wra¿eniu, ¿e wielu chcia³oby prawdê o zmartwychwstaniu zepchn±æ na margines. Uczyniæ z niej, co najwy¿ej, element kulturowej tradycji, pozbawiony g³êbszego sensu. Widzimy nasilaj±ce siê ataki na Ko¶ció³, na ludzi wierz±cych. Widzimy próby o¶mieszania tego, co dla milionów Polaków by³o i jest ¶wiête. W przestrzeni publicznej coraz g³o¶niej s³ychaæ tych, którzy chcieliby budowaæ Polskê bez Boga, Polskê odciêt± od swoich chrze¶cijañskich korzeni, Polskê otwart± na obyczajowe eksperymenty, które na Zachodzie doprowadzi³y do nihilizmu i rozk³adu tradycyjnych warto¶ci. A wszystko pod has³ami postêpu, tolerancji i nowoczesno¶ci.
Ale z pustego grobu p³ynie wa¿ne przes³anie, ¿e ostatecznie to Zmartwychwsta³y Chrystus jest Panem historii – tak¿e tej naszej, polskiej historii.
Jan L. Franczyk
· Napisane przez Administrator
dnia April 19 2025
213 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".