Wêdkê spinningow± zna chyba ka¿dy wêdkarz. Elegancki kij, dobry ko³owrotek, a na koñcu ¿y³ki dyndaj±ca gustowna blaszka. To ca³y zestaw, z którym mo¿na siê wybraæ na grub± rybê. Wystarczy tylko rzuciæ w miejsce domniemanego przebywania drapie¿nika, umiejêtnie ¶ci±gaæ blachê i czekaæ na uderzenie. No w³a¶nie. Dlaczego drapie¿niki atakuj± sztuczne przynêty? Odpowied¼ wydaje siê prosta – g³ód. G³ód oraz z³udzenie, ¿e maj± do czynienia z ¿yw± ofiar±. Rzeczywisto¶æ jest jednak o wiele bardziej z³o¿ona. Istnieje wiele wiarygodnych doniesieñ mówi±cych o atakowaniu sztucznych przynêt przez grube z prze¿arcia szczupaki, sumy czy okonie. Ryby te potrafi± rzuciæ siê z ³apczywo¶ci± prawdziwych g³odomorów na pojawiaj±cy siê nowy kêsek, je¶li tylko ten nawinie im siê pod nos. A wiêc nie tylko g³ód podrywa je do ataku.
Pewne ¶wiat³o na zarysowany problem rzuca sfilmowane przez naukowców zjawisko wspó³¿ycia w strefie raf koralowych dwóch gatunków ryb – wielkich morskich okoni i ma³ych rybek-czy¶cicielek. Oto do du¿ego drapie¿nika zbli¿a siê niewielka rybka. Na jej widok olbrzym odchyla pokrywy skrzeli, szeroko rozwiera paszczê, a ma³y drobiazg wp³ywa w te jamy, czego¶ tam szukaj±c, co¶ skubi±c. Narrator w filmie obja¶nia, ¿e ma³e rybki wybieraj± paso¿yty gnie¿d¿±ce siê w skrzelach i jamie gêbowej okoni. Korzy¶æ jest wiêc obustronna. Okoñ pozbywa siê paso¿ytów, a rybka-czy¶cicielka mo¿e siê naje¶æ. Ale za chwilê pada dodatkowa informacja. Gdyby rybka-czy¶cicielka cudzych skrzeli i pysków nagle siê czego¶ wystraszy³a, wpad³a w panikê i zaczê³a uciekaæ, by³aby to ostatnia chwila jej ¿ycia. £askawy dot±d dla niej okoñ rzuci³by siê na ni± i b³yskawicznie po¿ar³. Tak w³a¶nie dzia³a prawo podwodnego ¶wiata, prawo zapisane w rybim instynkcie, mówi±ce, ¿e wszystko co ucieka sprzed nosa, powinno byæ pochwycone. Prawo to wydaje siê byæ do¶æ uniwersalne, obejmuj±c nie tylko drapie¿niki ¿yj±ce w wodach raf koralowych, ale we wszelkich mo¿liwych akwenach. I mo¿e tutaj jest klucz do odpowiedzi na pytanie: dlaczego drapie¿niki atakuj± (chocia¿ nie tylko one, bo zdarzaj± siê przypadki, gdy niewielk± obrotówkê pochwyci równie¿ bia³a ryba – ¶winka, a nawet leszcz) nasze blachy, woblery czy gumki.
Jakub Kleñ
· Napisane przez Administrator
dnia January 01 2009
1175 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".