Po roku od objêcia w³adzy mno¿± siê k³opoty rz±du Donalda Tuska. Te fragmenty programu wyborczego, które zesz³ej jesieni szczególnie przysporzy³y mu zwolenników, pozostaj± wci±¿ niezrealizowane. Dotyczy to przede wszystkim reformy finansów, obni¿enia podatków i u³atwieñ w funkcjonowaniu firm. Równocze¶nie rz±d usi³uje sp³aciæ swoje zobowi±zania wobec ludzi biznesu oraz miêdzynarodowych inwestorów. Dziêki temu Platforma mo¿e liczyæ na finansowe wsparcie, które – zdaniem jej liderów – pozwoli zrównowa¿yæ spadek spo³ecznego zaufania.
To zaufanie spada g³ownie z powodu trzech pomys³ów, wcielanych ostatnio w ¿ycie. Po pierwsze protegowani przez Platformê przedsiêbiorcy dostan± prezent w postaci udzia³u w prywatyzacji szpitali. Po drugie wydawcy podrêczników – a jest to potê¿ny przemys³ – dostan± prezent dziêki wys³aniu do szkó³ piêcioletnich dzieci. Podobno czê¶æ tych podrêczników jest ju¿ wydrukowana i czeka w magazynach. Po trzecie pracodawcy uciesz± siê z likwidacji tzw. emerytur pomostowych, pozwalaj±cych osobom zatrudnionym w niektórych zawodach przechodziæ na wcze¶niejsz± emeryturê. Nie trzeba dodawaæ, ¿e ¿aden z tych pomys³ów nie cieszy siê spo³ecznym poparciem.
W³a¶nie ta ostatnia sprawa poruszy³a ostatnio opiniê publiczn± i wywo³a³a demonstracje zwi±zków zawodowych. Zamiast oko³o miliona pracowników, którzy dot±d korzystali z tego prawa, od stycznia przysz³ego roku liczba ta zostanie ograniczona do oko³o 250 tysiêcy (a byæ mo¿e bêdzie znacznie mniejsza, poniewa¿ s± to dane og³oszone przez rz±d, wiêc zapewne zawy¿one). Prawo do wcze¶niejszego koñczenia pracy zawodowej zachowaj± jedynie osoby zatrudnione w warunkach szczególnie szkodliwych, które zaczê³y pracê przed 1999 rokiem i w warunkach tych przepracowa³y co najmniej 15 lat. Odpowiednie ministerstwa zajm± siê okre¶laniem owych szkodliwych warunków. Od nowego roku zniknie te¿ prawo do wcze¶niejszej emerytury dla 55-letnich kobiet i 60-letnich mê¿czyzn, którzy maj± odpowiednio 25 i 30 lat sta¿u ubezpieczeniowego.
Prawo do „pomostówek” strac± m.in. dziennikarze, prawie wszyscy nauczyciele, czê¶æ kolejarzy, niektórzy z pracowników hut itd. Nie jest to zbyt uczciwe wobec osób, które wiele lat temu podejmuj±c pracê, spodziewa³y siê, ¿e bêd± mog³y korzystaæ z tego prawa. Rekompensaty, o których – przestraszony skal± protestów – mówi teraz rz±d, z pewno¶ci± nie wyrównaj± poniesionych strat. Za now± ustaw± g³osowali pos³owie Platformy i PSL, przeciwni byli pos³owie Prawa i Sprawiedliwo¶ci oraz lewicy, która podzieli³a siê na ma³e partyjki. Zwi±zkowcy zapowiadaj± kolejne protesty w czasie, gdy ustawa trafi do Senatu, licz± tak¿e na weto, zg³oszone przez Prezydenta.
Pog³êbiaj±cy siê kryzys s³u¿by zdrowia (obecna jego faza dotyczy bardziej pacjentów ni¿ lekarzy), idiotyzmy wprowadzane w o¶wiacie (w tym tak¿e ograniczenie nauczania historii i wychowania obywatelskiego w liceum), wreszcie próba ³atania dziur bud¿etowych kosztem najciê¿ej pracuj±cych – to ostatnie osi±gniêcia Platformy. Gdy do tego dodaæ nieustannie rosn±ce ceny, przyzwolenie na nieuzasadnione zyski, m.in. banków kredytowych czy firm budowlanych, katastrofê polskich stoczni, czy ponowny parali¿ wymiaru sprawiedliwo¶ci – to roczny bilans rz±du Tuska wypadnie mizernie. A to dopiero pierwszy rok czteroletniej kadencji.
Ryszard Terlecki
· Napisane przez Administrator
dnia November 15 2008
1248 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".