D³ugo odwlekana decyzja o podpisaniu ze Stanami Zjednoczonymi umowy o budowie w Polsce jednego z elementów przysz³ej tarczy antyrakietowej – wreszcie zapad³a. Trzeba by³o kryzysu w Gruzji, rosyjskiej agresji, przypominaj±cej najlepsze sowieckie czasy, a tak¿e bezradno¶ci Unii Europejskiej, aby rz±d Tuska, po wielu miesi±cach rozterek i kompromituj±cej niezdolno¶ci do podjêcia decyzji, postanowi³ zakoñczyæ ¿enuj±c± prezentacjê w³asnej niekompetencji oraz przedk³adania troski o wyniki sonda¿y ponad interes w³asnego pañstwa. Wszystko wskazuje na to, ¿e w najbli¿szym czasie porozumienie polsko-amerykañskie o utworzeniu niewielkiej bazy wojskowej, zostanie zrealizowane.
Korzy¶ci z tej decyzji s± oczywiste i od dawna ¿adnych w±tpliwo¶ci nie mia³a na ten temat nawet amatorska ekipa Tuska. Po pierwsze bezpieczeñstwo Polski osi±gnie poziom, o jakim dot±d mogli¶my tylko marzyæ. Stany Zjednoczone nie pozwol±, aby wyrzutnia antyrakiet dosta³a siê w rêce ewentualnego agresora i dlatego w razie zagro¿enia mo¿emy o wiele powa¿niej liczyæ na amerykañsk± pomoc. Po drugie jako sojusznik USA przechodzimy z drugiej ligi do pierwszej, czyli do tej, w której znajduj± siê pañstwa posiadaj±ce amerykañskie bazy. W Europie Wschodniej bêdziemy drugim takim krajem obok Czech, chocia¿ w dalszej kolejno¶ci projekty utworzenia baz rozwa¿ane s± na terenie Bu³garii, Rumunii i Litwy, a w przysz³o¶ci zapewne tak¿e Ukrainy i Gruzji. W Zachodniej Europie nasz awans z pewno¶ci± zostanie zauwa¿ony, tym bardziej, ¿e ju¿ trakcie obecnego kryzysu polski prezydent, w porozumieniu z prezydentem USA, wykona³ polityczny manewr (wizyta w Tbilisi wraz z przywódcami Litwy, £otwy, Estonii i Ukrainy), który zmusi³ Europê do bardziej stanowczych dzia³añ w obroni Gruzji.
Wreszcie po trzecie warto pamiêtaæ, ¿e Moskwa nigdy nie liczy³a siê z tchórzami i s³abeuszami. Umizgi rz±du Tuska przyjête zosta³y z politowaniem i w ¿aden sposób nie wp³ynê³y na z³agodzenie aroganckiej wobec Polski polityki Kremla. Dlatego stanowcza postawa Lecha Kaczyñskiego oraz umowa ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie tarczy, lepiej przys³u¿± siê poprawie stosunków polsko-rosyjskich ni¿ uni¿one deklaracje Pawlaka w sprawie gazoci±gu ba³tyckiego, czy zabiegi Sikorskiego o uruchomienie sprzeda¿y niewielkiej ilo¶ci polskiego miêsa do Rosji.
Tarcza antyrakietowa powstanie w Polsce, poniewa¿ trudno nas przestraszyæ pogró¿kami o skierowaniu w nasz± stronê rosyjskich rakiet. Pomimo up³ywu dwudziestu lat, ogromna wiêkszo¶æ rosyjskiego arsena³u rakietowego i nuklearnego pamiêta czasy sowieckie, czyli generalnie od dawna nadaje siê na z³om. Rosjanie nie posiadaj± technologii utylizacji (czyli z³omowania) tych rakiet i wci±¿ udaj±, ¿e s± one zdolne do u¿ycia. Doskonale jednak wiedz±, ¿e odpalenie choæby jednej – bez wzglêdu na to, czy mia³aby szanse dolecieæ do jakiegokolwiek celu – wywo³a amerykañsk± ripostê, która bêdzie dla Rosji zabójcza. Dlatego nigdy ¿adnej rakiety nie odpal±, a wszystko na co staæ ich armiê, to operacje polegaj±ce na prze¶ladowaniu cywilnej ludno¶ci, na przyk³ad w Czeczenii.
Amerykañska tarcza antyrakietowa to czê¶æ przysz³ego systemu bezpieczeñstwa, który obejmie Amerykê i Europê. Bardzo dobrze siê sta³o, ¿e dziêki cierpliwym zabiegom Prezydenta RP, rz±d Tuska wreszcie skapitulowa³ i zdecydowa³ siê na zawarcie umowy z USA. Tak czy inaczej, bêdzie siê to w przysz³o¶ci liczy³o na jego korzy¶æ.
Ryszard Terlecki
· Napisane przez Administrator
dnia August 21 2008
1274 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".