Wielki Pi±tek to dobry dzieñ na rzucenie palenia. Wielu palaczy w³a¶nie tego dnia odmawia sobie tej w±tpliwej przyjemno¶ci. Skoro jednak wytrzymuj± ca³y dzieñ bez papierosa, to dlaczego mieliby nazajutrz powróciæ do palenia? W Krakowie palacze czuj± siê coraz gorzej, m.in. z powodu obowi±zuj±cego od lutego zakazu palenia papierosów na przystankach i w kilku parkach. Czekaj± ich jednak dalsze ograniczenia, które przyniesie zakaz palenia we wszystkich miejscach publicznych, tak¿e w restauracjach, kawiarniach i pubach.
Kto pamiêta czasy, gdy w kioskach mo¿na by³o kupiæ papierosy na sztuki, a palenie by³o dozwolone np. w tramwajach i taksówkach? Paliæ by³o wolno w lekarskich poczekaniach, palili profesorowie podczas uniwersyteckich wyk³adów, a w latach sze¶ædziesi±tych zdarza³o siê to nawet nauczycielom podczas szkolnych lekcji! Papierosy by³y bardzo tanie, a najtañsze i najpopularniejsze (oczywi¶cie bez filtra), jak na ironiê nazywa³y siê „Sporty”. Jeszcze parê lat temu w ¶rednich szko³ach wydzielano specjalne pomieszczenia dla uczniów-palaczy. Od tego czasu zmieni³o siê wiele, przede wszystkim ceny oraz ich relacje do innych towarów. Dzi¶ przeciêtny palacz wydaje na papierosy przynajmniej ponad 200 z³otych miesiêcznie, czyli oko³o 2,5 tysi±ca rocznie. Przez dwana¶cie lat „przepala” ca³kiem przyzwoite auto, chocia¿ s± i tacy, którzy na papierosy wydaj± dwa, a nawet trzy razy tyle.
Zakaz palenia nie jest wymys³em krakowskich radnych. W wielu miastach nawet znacznie surowsze przepisy obowi±zuj± ju¿ od kilku lat. A w Europie palacze nale¿± do coraz wyra¼niej dyskryminowanej mniejszo¶ci. W Irlandii – któr± ostatnio lubimy stawiaæ sobie za wzór – na przystankach i w restauracjach nie wolno paliæ ju¿ od piêciu lat. W 2005 roku od palaczy uwolniono restauracje i puby m.in. we W³oszech i w Szwecji, a w zesz³ym roku tak¿e w Anglii, Finlandii i Francji. S± takie pañstwa, w których nie wolno paliæ nawet przed budynkami u¿yteczno¶ci publicznej oraz takie, w których nie wolno paliæ w jad±cych samochodach. W rezultacie coraz powszechniej wprowadzanych ograniczeñ w Europie z ka¿dym rokiem zmniejsza siê ilo¶æ sprzedanych papierosów, chocia¿ w tym samym czasie wci±¿ ro¶nie w Azji i w Afryce. Liczba palaczy maleje te¿ w Polsce, chocia¿ efekty bêdzie mo¿na zauwa¿yæ dopiero za kilka czy kilkana¶cie lat, gdy zacznie spadaæ liczba zachorowañ na raka p³uc.
¦wiêta Wielkiej Nocy zwykle sk³aniaj± do refleksji nad w³asnym ¿yciem. Rekolekcje, post, a pó¼niej rado¶æ Zmartwychwstania, pozwalaj± choæby na krótko oderwaæ siê od codziennej rutyny, od k³opotów, od pracy, tak¿e od polityki. Nie bardzo wypada w tych dniach spieraæ siê o rzeczy doczesne, zajmowaæ przekonywaniem do swoich racji, oskar¿aæ przeciwników o demagogiê i ob³udê. Troska o nasze w³asne zdrowie ma jednak tak¿e wymiar publiczny: przecie¿ palacze zatruwaj± tak¿e niepal±cych, a ponadto daj± z³y przyk³ad m³odym ludziom, czêsto nawet swoim dzieciom czy wnukom. Czy nie warto podczas tych najwa¿niejszych naszych ¦wi±t pomy¶leæ o sobie i o swoich bliskich? I podj±æ decyzjê, która umo¿liwi sprawdzenie swojej silnej woli, a ju¿ po kilku dniach bêdzie powodem do uzasadnionej dumy.
Ryszard Terlecki
· Napisane przez Administrator
dnia March 21 2008
1372 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".