Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.12.20] O karpi...
· [2024.12.20] Paradok...
· Na niedzielê 22 grud...
· [2024.12.20] Stracon...
· [2024.12.13] Na bole...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2008.03.07] Polowanie na jazia

Tydzieñ temu wspomnia³em o marcowych jaziach, a ju¿ w poniedzia³ek od jednego z m³odych wêdkarzy otrzyma³em list, by przybli¿yæ nieco tê rybê. Pomy¶la³em: OK. W koñcu jazia nie ³owi siê zbyt czêsto. Albo, co równie¿ siê zdarza, ja¼ - zwany tak¿e jazikiem, orf± albo kostaczem - bywa mylony z p³oci±, jelcem, a niekiedy z kleniem. I je¶li nie znamy dobrze tej ryby, to najpewniejszym sposobem odró¿nienia jej od wymienionych wcze¶niej gatunków jest policzenie ³usek w linii bocznej. Ja¼ ma ich 55 do 61, a pozosta³e gatunki mniej.
Ja¼ potrafi dorosn±æ do 1 metra d³ugo¶ci i osi±gn±æ wagê 8 kilogramów, chocia¿ zazwyczaj po³awia siê osobniki nie przekraczaj±ce 50 cm d³ugo¶ci, o wadze od 1 do 2 kilogramów. To ju¿ te¿ kawa³ek ryby. Ale dla osób, które lubi± co¶ z ryby upichciæ, mam nieweso³± informacjê – otó¿ miêso jazia jest niezbyt smaczne, a na dodatek wyj±tkowo o¶ciste, przy czym o¶ci rozrzucone s± po ca³ym ciele. No, chyba, ¿e kto¶ zamarynuje kawa³ki jazia, wtedy problem z o¶ciami odpadnie.
Ja¼ nie jest zbyt czêsto po³awiany tak¿e z innego powodu. Otó¿ nale¿y on do ryb szczególnie wra¿liwych na wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia wód i regulacjê brzegów. Trzyma siê wód czystych i zimnych, lubi cieki o bogato ukszta³towanych liniach brzegowych, z wieloma drzewami i krzewami. Od¿ywia siê g³ównie miêczakami, dennymi larwami owadów, skorupiakami, chrz±szczami, a na rozlewiskach, które powstaj± po powodzi, nie gardzi d¿d¿ownicami. Co ciekawe, ja¼ szczególnie lubi groch – dlatego czêsto po³awiany jest na gruntówkê ze sp³awikiem, z grochem w charakterze przynêty. A na wiosnê, tak jak pisa³em w ubieg³ym tygodniu, ³owi siê jazie na niewielki obrotowe blaszki (nr 1 lub 2).
Dla m³odych wêdkarzy, ³owi±cych na sp³awik, mam istotn± informacjê. Otó¿ czêstym b³êdem jest zacinanie jazia w momencie zanurzania sp³awika. Jazia nale¿y zacinaæ w momencie u³o¿enia sp³awika na wodzie. I nale¿y go holowaæ do¶æ ostro¿nie, gdy¿ ryba ta ma bardzo delikatne wargi, które ³atwo rozerwaæ. A zerwany ja¼ potrafi odstraszyæ ca³e stado. Z uwagi na kruche wargi wyjmujemy go z wody u¿ywaj±c podbieraka. I chocia¿ mo¿na go ³owiæ w marcu, to najlepsze wyniki w po³owie jazia osi±ga siê w maju i we wrze¶niu. W tym okresie ¿eruj± prawie ca³y dzieñ. Na koniec wypada jeszcze przypomnieæ, ¿e wymiar ochronny dla tej ryby wynosi 25 centymetrów.
Jakub Kleñ
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.07 30,012,305 unikalnych wizyt