Na dobr± sprawê mo¿na powiedzieæ, ¿e zimy w tym roku nie by³o. Trochê postraszy³o ¶niegiem w listopadzie. Trochê popruszy³o w grudniu. I choæ to dopiero prze³om lutego i marca, ja za swoim oknem widzê jak krzewy puszczaj± p±ki. Wygl±da na to, ¿e idzie wiosna. A wiosn± rybom powinien wracaæ apetyt. W marcu aktywnie zaczyna ¿erowaæ p³oæ, okoñ, ja¼, kr±p, leszcz, jelec i kleñ. No i mo¿na siê tak¿e wybraæ na miêtusa. W³a¶nie z koñcem lutego skoñczy³ siê jego okres ochronny. Wczesn± wiosn± najlepsze brania bywaj± w godzinach po³udniowych (oczywi¶cie z wyj±tkiem miêtusa, ten woli noc i brzydk± pogodê, a najlepiej, gdyby jeszcze popruszy³o ¶niegiem). Ale i tu nie ma regu³y. Niektóre gatunki dobrze bior± rano. Z kolei najpewniejsze miejsca to strefy przybrze¿ne rzek, starorzecza i ³achy, czyli miejsca, w których woda ociepla siê najwcze¶niej.
Rybami marca wydaj± siê byæ ja¼ i kleñ. Tego pierwszego ³owimy w spokojniejszych miejscach, na pograniczu g³ównego nurtu, na g³êboko¶ci dwóch do czterech metrów, chocia¿ z mojej praktyki wyniki, ¿e na niez³e stadko tej ryby mo¿na wczesn± wiosn± trafiæ tak¿e na p³ytszych wodach. Najlepsze brania zdarzaj± siê do po³udnia. Wiosenne jazie ³owiê na niewielkie czerwone robaki lub, zapomniane nieco przez wêdkarzy, ochotki. Z metod sprawdza siê zarówno przep³ywanka jak i przystawka. Na klenia jest kilka sposobów. Je¶li uda mi siê z³owiæ niewielk± uklejkê, to wtedy montujê lekk± ¿ywcówkê. Ale skuteczne bywaj± równie¿ czerwone robaki lub pêczek ochotek.
Zarówno na jazia jak i klenia mo¿na zapolowaæ metod± spinningow±. Lekki zestaw spinningowy z niewielk± obrotówk± oraz cienk± ¿y³k±, mo¿e okazaæ siê broni± zabójcz±. Blaszkê nale¿y wyrzucaæ z dalszej odleg³o¶ci od wody lub z ukrycia, a przynêtê prowadziæ do¶æ wolno. Klenie o tej porze roku nie s± zbyt ¿wawe. B³ystkê nale¿y podawaæ kilka metrów powy¿ej domniemanego lub zaobserwowanego stanowiska klenia. A gdy nasz bohater ju¿ siê zatnie, to holujemy go stanowczo, by uciek³ w podwodne zawady. Delikatny „pstr±gowy” sprzêt powinien siê te¿ sprawdziæ w przypadku jazia, którego mo¿e skusiæ ma³a obrotówka. Warto tylko pamiêtaæ, ¿e jazie unikaj± mulistego dnia. Dlatego szukamy go w miejscach, gdzie dno jest twarde lub piaszczyste. I jeszcze jedno – ja¼ nie uderza w przynêtê. Branie tej ryby przypomina bardziej jej przytrzymanie, co mo¿e zmyliæ wêdkarza, który zinterpretuje to jako zaczep, który przecie¿ przy blachach i woblerach te¿ siê niekiedy zdarza.
Jakub Kleñ
· Napisane przez Administrator
dnia February 29 2008
1274 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".