Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.12.20] O karpi...
· [2024.12.20] Paradok...
· Na niedzielê 22 grud...
· [2024.12.20] Stracon...
· [2024.12.13] Na bole...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2008.01.26] Zapomniane chru¶ciki (II)
O chru¶ciki, które nazywane bywaj± te¿ k³ódkami, ka³abuchami, patyczkami, czy kobuchami, wcale nie jest trudno. Mo¿na je znale¼æ w czystych strumykach, stawach, w przybrze¿nej strefie wiêkszo¶ci jezior. Mo¿na próbowaæ je zbieraæ z dna, wybieraj±c spo¶ród le¿±cych tam patyków, ale jest to do¶æ trudne, gdy¿ domki chru¶cików s± praktycznie nie do odró¿nienia od zwyk³ych patyczków. Sprawdzonym sposobem jest wyjêcie z wody du¿ej ga³êzi, albo wiêkszego kamienia. Wystarczy wtedy zebraæ przyczepione do niego larwy i w³o¿yæ do pude³ka, które zawczasu wyk³adamy wilgotnymi, butwiej±cymi ro¶linami. Chru¶ciki w takim pude³ku, w ch³odnym pomieszczeniu mog± przetrwaæ nawet do miesi±ca. Unikaæ nale¿y umieszczania larw w wodzie, a na dodatek w zamkniêtym s³oiku – padn± bardzo szybko z powodu braku tlenu. Podobnie dzia³a na nie s³oñce. W czasie wêdkowania dobrze trzymaæ pude³ko w cieniu – wysuszone larwy padn± równie szybko.
Oczywi¶cie na haczyk nawlekamy sam± larwê, bez domu. A wyjêcie chru¶cika na zewn±trz, dla niewprawnego wêdkarza mo¿e byæ trudne. Larwy trzymaj± siê swojego schronienia do¶æ mocno, a to za spraw± znajduj±cych siê na ostatnim segmencie ich odw³oka, haczykowatych wyrostków. Najlepiej sprawdza siê od³amanie czê¶ci domku w okolicach g³owy larwy, a nastêpnie wy³uskanie jej z pochewki. Nie muszê dodawaæ, ¿e ca³± czynno¶æ nale¿y wykonywaæ delikatnie i z wyczuciem, bo larwa chru¶cika ma bardzo delikatn± budowê, a robak „sflacza³y” jest prawie nic nie warty. Efekt „sflaczenia” mo¿emy te¿ osi±gn±æ przek³uwaj±c larwê wpó³. Bardzo czêsto wyp³ywa z niej wtedy tre¶æ i mamy klasycznego „flaka”, który przez rybê atakowany bywa wyj±tkowo rzadko. Dobre efekty przynosi zak³adanie k³ódki w taki sposób, i¿ przek³uwamy haczykiem jej odw³ok od ostatniego segmentu do twardej g³owy, i wyprowadzaj±c grot na zewn±trz. Trzeba tylko pamiêtaæ, ¿e chru¶cik to nie czerwony robak, ani nawet nie bia³y, lecz stworzenie wyj±tkowo delikatne, dlatego u¿ywamy ma³ych haczyków – od numeru 14 do 16.
Nie ³ud¼my siê. Na chru¶ciki bierze równie¿ drobnica. Ale przychodzi chwila, gdy niepozorne branie, jak dziesi±tki wcze¶niejszych, okazuje siê byæ wstêpem do tego, co nas dopiero czeka, gdy po zaciêciu wêdzisko wygnie siê niemi³osiernie, a gwizd ¿y³ki zapowie przygodê. Dla takich chwil warto nazbieraæ chru¶cików.
Jakub Kleñ
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.07 30,012,463 unikalnych wizyt