Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.12.20] O karpi...
· [2024.12.20] Paradok...
· Na niedzielê 22 grud...
· [2024.12.20] Stracon...
· [2024.12.13] Na bole...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2008.01.12] Pogoda dla bogaczy
¬le siê dzieje. Co¶ za du¿o ostatnio wiadomo¶ci o tym, ¿e prawo w Polsce inaczej traktuje w³a¶cicieli wielkich maj±tków, a inaczej zwyk³ych obywateli. Po wyborczym zwyciêstwie Platformy, prokuratury i s±dy szybko wróci³y do praktyk sprzed dwóch lat. Mno¿± siê uniewinnienia, zwolnienia z aresztów ¶ledczych, oskar¿enia przeciwko tym, którzy o¶mielili siê mówiæ o korupcji.
Przyk³ad z ostatnich dni. We wrze¶niu 2007 roku pierwszy program TVP nada³ reporta¿ dziennikarki Anity Gargas z cyklu „Misja specjalna”. W programie tym pada³y pytania o przesz³o¶æ Ryszarda Krauzego i jego dzia³alno¶æ w latach 80-tych. M.in. dziennikarka stara³a siê ustaliæ, czy biznesman nie mia³ w tym czasie kontaktów z gangsterami.
Przez trzy miesi±ce nie by³o ¿adnej reakcji na ten reporta¿ poza przes³anym do telewizji o¶wiadczeniem pe³nomocnika Krauzego, ¿e jego klient nie mia³ zwi±zków z przestêpczo¶ci± zorganizowan±. Dopiero w grudniu 2007 roku adwokat Krauzego wniós³ akt oskar¿enia przeciwko dziennikarce z artyku³u 212 kodeksu karnego. Warto zauwa¿yæ, ¿e artyku³ ten pochodzi z czasów komunistycznych i jest krytykowany przez ¶rodowiska oraz organizacje dziennikarskie wszystkich mo¿liwych opcji politycznych.
Wszyscy wiemy, jak bardzo zapracowane s± s±dy i jak d³ugo wlok± siê nawet najprostsze sprawy. Tymczasem s±d ju¿ po dwóch dniach od wniesienia aktu oskar¿enia wyznaczy³ termin rozprawy na 4 stycznia 2008 roku. Okaza³o siê wiêc, ¿e w niektórych sprawach mo¿liwe jest tempo ekspresowe. Do rozprawy jednak nie dosz³o, poniewa¿ nie stawi³ siê ani Krauze, ani jego pe³nomocnik. Wcze¶niej jednak, zanim termin rozprawy prze³o¿ono, s±d nie wyrazi³ zgody na obecno¶æ dziennikarzy na sali rozpraw. Oznacza³o to ograniczenie informacji w sprawie tak wa¿nej dla opinii publicznej.
Krauze, wed³ug tygodnika „Wprost” zajmuje pi±te miejsce na li¶cie najbogatszych Polaków, a jego maj±tek oceniany jest na 4 i pó³ miliarda z³otych. Ostatnio by³o o nim g³o¶no w zwi±zku z afer± w ministerstwie rolnictwa. Przez d³u¿szy czas nie pojawia³ siê w kraju. 21 grudnia zosta³ przes³uchany w prokuraturze warszawskiej, gdzie przedstawiono mu zarzuty, a on odmówi³ sk³adania wyja¶nieñ. Ju¿ wcze¶niej, 15 listopada prokuratura wycofa³a nakaz jego zatrzymania. Obroñcy Krauzego domagaj± siê umorzenia postêpowania w sprawie sk³adania fa³szywych zeznañ i powo³uj± siê w tej sprawie na opiniê Zbigniewa Æwi±kalskiego, obecnego ministra sprawiedliwo¶ci. Sam Krauze podobno znów przebywa za granic±.
Przez ostatnie dwa lata odzwyczaili¶my siê od traktowania w³a¶cicieli wielkich fortun jako obywateli na specjalnych prawach. Zanosi³o siê nawet, ¿e ¼ród³a pochodzenia niektórych maj±tków zostan± starannie prze¶wietlone. Dzi¶ rodz± siê uzasadnione obawy, ¿e wracamy do epoki, gdy prawo bezwzglêdnie ¶ciga³o zwyk³ego obywatela za drobne wykroczenie, podczas gdy równocze¶nie okazywa³o siê ca³kowicie bezradne nawet wobec najg³o¶niejszych afer. A winni byli tylko dziennikarze, którzy upominali siê o ich wyja¶nienie.
Ryszard Terlecki
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.07 30,009,000 unikalnych wizyt