Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.12.13] Na bole...
· [2024.12.13] Tego ni...
· Na niedzielê 15 grud...
· [2024.12.13] Bonjour...
· [2024.12.06] Na bole...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2024.12.06] Na bolenia w grudniu?
W ¶rodowisku wêdkarzy funkcjonuje ¿art na temat boleni. Jeden z wêdkarzy pyta drugiego: - S³ysza³em, ¿e z³apa³e¶ bolenie. - Tak. W kolanach – odpowiada drugi. I dodaje: - Boli ju¿ drugi tydzieñ.
¯art ¿artem, ale bolenie potrafi± zafascynowaæ, chocia¿ ich po³awianie nie nale¿y do zajêæ naj³atwiejszych. Dlatego niewielu ³owców mo¿e pochwaliæ siê medalowymi sztukami. A przecie¿ w sprzyjaj±cych warunkach boleñ, zwany te¿ rap±, mo¿e osi±gn±æ metr d³ugo¶ci i wagê dziesiêciu kilogramów. Najczê¶ciej ³owione s± jednak osobniki mierz±ce od 50 do 70 centymetrów d³ugo¶ci, o wadze od pó³tora do trzech kilogramów.
Bolenie s± urodzonymi drapie¿nikami. Prowadz± niezwykle aktywny, a wrêcz awanturniczy tryb ¿ycia. I jako drapie¿niki ¿ywi± siê niemal wy³±cznie miêsem. Niebawem po wykluciu poluj± na maleñkie skorupiaki, owady, a nawet narybek innych gatunków. Pó¼niej ich ³upem staj± siê przede wszystkim ukleje, chocia¿ rapy nie gardz± te¿ ma³ymi kr±piami, p³otkami, kie³biami, okoniami, a nawet ciernikami.
Bolenie maj± du¿y pysk, którego przeciêcie siêga a¿ po oko. Boleñ ma tzw. górny pysk, czyli jego dolna warga jest d³u¿sza od górnej. Dziêki takiej budowie pyska rapy s± dobrze przystosowane do pobierania pokarmu z powierzchniowych warstw wody. To dlatego mo¿emy nieraz obserwowaæ, jak atakuj± gwa³townie i uderzaj± z wielk± furi± tu¿ przy powierzchni, wzbijaj±c w górê prawdziwe fontanny wody. Zdarza siê, ¿e w takiej sytuacji mo¿emy te¿ zaobserwowaæ, jak gonione i przera¿one uklejki, wyskakuj± na brzeg.
Co ciekawe, boleñ nale¿y do ryb karpiowatych, w¶ród których jest jedynym drapie¿nikiem. I to jakim drapie¿nikiem? Przy boleniu ¿adne stworzenie nie mo¿e czuæ siê bezpieczne. Rapa potrafi zaatakowaæ nawet niewielki gryzonie, ¿aby czy pisklêta ptaków.
Bolenie mo¿emy ³owiæ zarówno w lecie, jak i jesieni± oraz w zimie. Nie wymieni³em wiosny, bo od 1 stycznia do 30 kwietnia rapy maj± okres ochronny. Czyli mo¿na je ³owiæ dopiero pó¼n± wiosn± – od maja.
A jak je ³owiæ zim±? I gdzie boleni w grudniu szukaæ? O tym napiszê ju¿ w przysz³ym tygodniu.

Jakub Kleñ
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.08 29,960,247 unikalnych wizyt