Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.12.20] O karpi...
· [2024.12.20] Paradok...
· Na niedzielê 22 grud...
· [2024.12.20] Stracon...
· [2024.12.13] Na bole...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2024.04.12] Na kwietniowe leszcze
„Kwiecieñ plecieñ, bo przeplata, trochê zimy, trochê lata” - g³osi staropolskie porzekad³o. Ale kwiecieñ dla wielu wêdkarzy jest dobrym miesi±cem pod wzglêdem wêdkarskim. Mimo, i¿ pogoda - tak jak g³osi wspomniane przys³owie - jest zmienna i przynosi nam piêkne s³oneczne dni by za chwile zamieniæ siê w powrót zimy, to ryba coraz chêtniej wspó³pracuje, ciesz±c tym samym wszystkich zasiadaj±cych z kijem nad wod±.
A dzisiaj, zgodnie z obietnic±, parê zdañ o kwietniowych leszczach. Bo kolejn± ryb± na jak± mamy szansê w kwietniu jest w³a¶nie leszcz.
Leszcz jest jedn± z najpopularniejszych ryb, ¿yj±cych w naszych wodach. Mniejsze osobniki s± srebrne, pokryte drobn± ³usk±, doros³e okazy wpadaj± w czerñ, z³oto a czasami przyjmuj± miedziany kolor. Cech± charakterystyczn± leszcza jest jego pyszczek, który wysuwa siê w mule w celu poszukiwania pokarmu. Leszcze dorastaj± do 5-6 kilogramów, przy oko³o 70 - 75 centymetrach d³ugo¶ci. Jednak o takie okazy bardzo trudno. Przeciêtnie ³owi siê sztuki oko³o 2-3 kilogramowe, które uznaje siê ju¿ za naprawdê ³adne. Leszcze ¿ywi± siê w zasadzie bezkrêgowcami zakopanymi w mule, czasami zbieraj± owady z powierzchni.
W kwietniu leszcze s± jeszcze przed tar³em, w zwi±zku z tym powinny aktywnie ¿erowaæ. Nad wod± w polowaniu na tê rybê sprawdzi siê zarówno sp³awik jak i metoda gruntowa. W ³owieniu na sp³awik, mo¿emy zaobserwowaæ charakterystyczne branie, które polega na podniesieniu przynêty przez rybê, co zasygnalizuje nam sp³awik wyk³adaj±c siê na bok.
A przed po³owem dobrze jest zanêciæ ³owisko. Do zanêty warto dodaæ melasê, w której gustuj± szczególnie du¿e leszcze. Z kolei przynêty jakie zastosujemy zale¿± od naszej pomys³owo¶ci. Mog± to byæ zarówno czerwone robaki lub rosówki, jak i ma³e pinki, bia³e robaki, czy kukurydza.
W zale¿no¶ci od temperatury wody, a tak¿e miesi±ca po³owu (kwiecieñ-maj), leszczy szukamy w cichych zatoczkach, na wyp³yceniach w pobli¿u trzcinowisk lub na podwodnych stokach, stanowi±cych nawietrzn± dla zachodnich wiatrów. Jednym s³owem tam, gdzie leszcz mo¿e znale¼æ wszelakie larwy owadów, ¶limaki i robaki, na preferowanym przez niego mulistym dnie. Dopiero pó¼niej, ju¿ po tarle, g³ównie w miesi±cach wakacyjnych, a¿ do jesieni sprawdzaj± siê ³owiska g³êbsze.
Za leszczami przemawia i to, ¿e ryby te mo¿na spotkaæ tak¿e w okolicach Nowej Huty. Du¿e okazy leszczy ³owione by³y w Wi¶le, w tzw. kanale ciep³ej wody na Kujawach (w przysió³ku Pleszowa), czy w zbiornikach Przylasku Rusieckiego.

Jakub Kleñ
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.06 30,006,475 unikalnych wizyt