Tydzieñ temu wspomnia³em, ¿e wybieraj±c siê w kwietniu na ryby mo¿emy równie¿ spotkaæ lina. Spotkaæ go mo¿emy przede wszystkim w wodach stoj±cych, g³ównie w ich p³ytszych i zaro¶niêtych partiach. W rzekach liny zasiedlaj± wody odciête od nurtu. Szczególnie odpowiadaj± im jednak p³ytkie jeziora, poro¶niête na ca³ym obszarze. Przy okazji dodam, ¿e lin obejmuje naturalnym zasiêgiem wystêpowania prawie ca³± Europê, Syberiê na wschód do Leny, a tak¿e Zakaukazie i czê¶æ Azji Mniejszej. Przesiedlony zosta³ tak¿e na oba kontynenty amerykañskie, do Afryki, Australii i Nowej Zelandii. Spotykaæ mo¿emy go równie¿ w wodach s³onawych, np. w zlewisku Ba³tyku.
Lin (Tinca tinca), to wyj±tkowo piêkna ryba, posiadaj±ca z³oto miedzian±, z³oto zielon± barwê, maj±ca drobn± ³uskê, która pokryta jest wyj±tkowo grub± warstw± ¶luzu. Rekordowe okazy lina osi±gaj± nawet cztery do piêciu kilogramów. W Polsce udokumentowany rekord po³owu na wêdkê, to lin d³ugo¶ci 65 centymetrów, który wa¿y³ 3,9 kg. Standardowo ³owi siê jednak osobniki o masie nieprzekraczaj±cej dwa kilogramy, a w Polsce jeszcze mniejsze.
Lin, podobnie jak p³oæ czy leszcz, zaczyna aktywnie ¿erowaæ wraz ze wzrostem temperatury wody. Co prawda, w wielu poradnikach mo¿na przeczytaæ, ¿e na liny najlepiej wybraæ siê „od pierwszego wiosennego ocieplenia, zazwyczaj wypadaj±cego w po³owie maja, do po³owy czerwca”. Takie zdanie przeczyta³em w jednym z nich, dlatego te¿ uj±³em je w cudzys³ów. Problem tylko w tym, ¿e ju¿ pod koniec maja, a na pewno w czerwcu liny rozpoczynaj± tar³o. I chocia¿ nie wyznaczono dla nich okresu ochronnego, to przyzwoity wêdkarz raczej unika po³awiania ryb w ich okresie godowym.
A po zakoñczonym tarle najlepsze linowe brania przypadaj± na koñcówkê sierpnia i wrzesieñ, czyli pó¼ne lato i wczesn± jesieñ. Dobra pogoda na lina to pogoda pochmurna z niewielkim wiaterkiem. Na rybê tê mo¿na polowaæ równie¿ w nocy.
Liny najlepiej ³owiæ metod± gruntow± lub sp³awikow±. Liny preferuj± smaki przynêt karpiowatych. Sprawdzaj± siê wiêc przede wszystkim robaki. Do do¶æ skutecznych linowych przynêt nale¿±: bia³e robaki, czerwone robaki, kukurydza, kanapki z czerwonego robaka i kukurydzy, rosówki (najlepiej kawa³ki), a tak¿e bu³ka oraz chleb.
To tyle o linach. A w przysz³ym tygodniu postaram siê napisaæ parê s³ów o leszczach. Bo leszcze w kwietniu, zw³aszcza ciep³ym kwietniu, zaczynaj± coraz lepiej ¿erowaæ. S± nawet tacy, którzy w³a¶nie leszcze, obok p³oci, uwa¿aj± za typowe ryby kwietnia.
Jakub Kleñ
· Napisane przez Administrator
dnia April 07 2024
558 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".